חברתי >

קבוצת רכישה גם לתוצרת חקלאית

קבוצות הרכישה, ששגשגו בעקבות בועת הנדל"ן, הן פיתרון וותיק ומוכר לצרכני התוצרת האורגנית. קבלו את הקואופרטיבים, שמספקים לחבריהם ירקות ופירות טריים בלי לעבור בסופר

התאגדות משותפת לטובת כלל החברים אינה רעיון חדש כלל וכלל, אולם נדמה שלאחרונה, סביב העיסוק והמחאה ביוקר המחייה, תופס הרעיון תאוצה.


אם יש תחום שבו נראה שהתחום רלוונטי מתמיד הוא מצרכי מזון ובראשם ירקות ופירות. רוב הקואופרטיבים הם סביב תוצרת אורגנית, שהיא מצרך יקר ואינה נתפסת כמותרות בעיני רבים. 


 

לפי הערכה, יש בארץ כ-20 קואופרטיבים של מזון בהם חברים כ-8,000 חברים. הרעיון פשוט: רוכשים מניות במיזם ובתמורה משתתפים בזכות לרכוש מוצרי מזון במחירים מוזלים

 

אז הנה כמה קואופרטיבים פעילים ברחבי הארץ שתוכלו להצטרף אליהם כחקלאים או כצרכנים. בלי פערי תיווך כבר אמרנו?


צפון


השיתופיה האורגנית בטבעון

התארגנות של כ-100 משפחות הפועל יחד כדי לרכוש מוצרי מזון איכותיים ואורגניים במחיר זול. באתר מופיעים מחיר ולוח תורנויות שבהן אפשר לראות מתי המקום פתוח. 


העגלה בשמשית

קואופרטיב שנוסד בהשראת העגלה במצפה רמון (ראו בהמשך העמוד) תוך התאמה לאופיים של תושבי הישוב השוכן בגליל התחתון.


שרון

קואופרטיב אורגני בעמק חפר

בגבעת חיים איחוד פועל קואופרטיב אורגני, שהוא בעצם שוק קבוע המוכר ירקות, פירות, דבש, שמנים, ביצים, מאפים, גבינות ועוד ישירות לצרכנים במחירים תחרותיים ביחס לסחורה אורגנית. המוצרים ברובם מגיעים ממשקים ומחקלאים באזור עמק חפר.

השוק פתוח מדי יום בשעות 18:00-9:30, ביום ה´ עד 19:30 וביום ו´ עד 15:00.


קואופרטיב המכולת של אורלי וגיא הרצליה

אחת היוזמות שזכתה להד תקשורתי היא הסופר החברתי ביוזמת ובהובלת אנשי התקשורת אורלי וילנאי וגיא מרוז. השניים הקימו את המיזם שלהם בהרצליה והגדירו את הקואופרטיב כאגודה שיתופית ללא מטרת רווח, שמטרתה הפחתה משמעותית במחירי המזון בישראל. תמורות 400 שקל (תשלום חד פעמי למשק בית) מצטרפים ומתחילים לרכוש מוצרי מזון במחירים מוזלים וגם שותפים להחלטות עתידיות של המיזם.

לפרטים  

משק סוטו כפר סבא
החל את דרכו כמשק למכירת בננות אורגניות (ללא הבחלה) באזור פורדיס, אולם אז לקח על עצמו אחד הלקוחות לרכז רכישה משותפת של שלל ירקות ופירות אורגניים ללא הבחלה וישירות מהחקלאים. מאז נדד מוקד הקבוצה דווקא לכפר סבא (נשאר רק השם הראשוני - משק סוטו). הלקוחות מזמינים סל שבועי, דו שבועי או פעם בכמה זמן ואוספים את התוצרת הטרייה והמגוונת מכפר סבא. כ-700 איש מונה הקבוצה ויש גם התארגנויות משנה לצורכי הפצה (למשל לקוח מירושלים אוסף עבור חברים נוספים וכדומה).

תל אביב והמרכז

 

הקואופרטיב האורגני של דרום תל אביב 

קבוצה של 70 בתים החברים בקואופרטיב ומקבלים ירקות ופירות טריים ישירות מהשדות של ערן מנטעים. יש גם מכירה של מוצרים אורגניים אחרים. האיסוף נערך מדי יום שישי בפלורנטין.

   

שלנו בתל אביב

בשכונת ביצרון הוקמה לפני כשנה המכולת של קואופרטיב שלנו, במטרה להתחרות ברשתות העירוניות האחרות בתל אביב. המנייה עולה 1,000 שקל ובקואופרטיב חברים כבר קרוב ל-500 חברים.

לפרטים


ירושלים


 

בשותף בירושלים

כ-150 חברים במיזם הקואופ בשותף הפועל במרכז ירושלים. גם כאן הרעיון דומה: לחתוך את פערי התיווך לחברים ועל הדרך להוות מיזם חברתי קהילתי לסטודנטים ולצעירים. כאן לא באים רק לרכוש בזול (תמורת מנייה שעולה 300 שקל בתשלום חד פעמי) אלא גם מתנדבים בקואופ שלוש שעות מדי חודש.

לדף הפייסבוק של בשותף
 


דרום


בין הראשונים בתחום הקואופרטיבים הם העגלה במצפה רמון, שנוסדה במטרה להתחרות בסניף שופרסל המקומי. במכולת של הקואופרטיב נמכרים מוצרי מזון רבים ומגוונים וכל מי שרוצה יכול להצטרף אל היוזמה.

 

מאותו בית היוצר של העגלה הוקמו ויוקמו מכולות נוספות, למשל בירוחם, באר שבע, ירושלים, טבעון, רחובות, אשדוד ובשמשית בעמק יזרעאל

 

הבאר באר שבע

קואופרטיב מזון השייך לחבריו באופן שווה. דרכו רוכשים החברים מוצרי מזון במחירים נוחים בהשוואה למחירים ברשתות השיווק.


הקולקטיב - רחובות

עוד יוזמה מבורכת בתחום היא של יניב עבדי והחקלאי ברק אומגה, המרכז את חקלאי הדרום. על הפרק כעת הוא הקמה וביסוס של סופר-מחסן חברתי השייך לחברים שבו.

בעצם נבנה מנגנון המפגיש בין חקלאים ויצרנים (תוצרת חקלאית ושאר מוצרי מזון) לבין צרכנים במחירים נמוכים, בלי פערי תיווך אבל גם בלי חוויית קנייה. המחסן פועל בשכונת תושיות ברחובות וחברות בעמותה כ-2,000 משפחות מרחובות והסביבה.


כל משפחה משלמת סכום חד פעמי בגובה 500 שקל שנועדו לשכור את המקום ולמנף את הפעילויות העתידיות. בתמורה הן מקבלות סל מוצרים שהזמינו מראש בדגש על טריות ומחירים נמוכים.


היתרון לחקלאים ברור אף הוא - החקלאי מקבל תשלום במזומן על הסחורה שהוא מספק וגם מקבל הזמנות קבועות של כמויות גדולות מראש. החקלאים לא משלמים כלום, כמו במקרים אחרים, אלא להיפך – משלמים להם.

לפרטים והזמנות:

פייסבוק


רחבי הארץ

אורגני להמונים 

 

קבוצת רכישה שמנהלות טלי ואורלי מאפשרות רכישה ללא פערי תיווך של ירקות ופירות אורגניים, בהזמנה מראש ובאיסוף מביתן של שתי המארגנות. השתיים מפרסמות בדף הפייסבוק של הקבוצה (המונה כעת כ-1,700 חברים) את הרכב הסל השבועי, המחירים ומקדמות אפשרות להוות נקודת חלוקה אזורית לטובת חברים בכל רחבי הארץ. בדף הפייסבוק אפשר גם לראות יוזמות של אנשים לאסוף עבור חברים אחרים את הסל שלהם, ובכלל יש תחושה של קהילה וירטואלית קטנה שחברה לטובת עניין משותף.


עזרו לנו לעדכן ולהרחיב את הרשימהשלחו מייל


רוצים לבחור את התוצרת בעצמכם?בקרו בשוק איכרים


רוצים לקבל הודעה על שוק או חקלאי חדש? עשו לנולייק


 
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט