מקצועי >

מועצת הצמחים מסתירה מידע ממשרד החקלאות?

כמעט 4000 טון עגבניות, ו-14,000 טון תפוחי אדמה השמידה מועצת הצמחים ב-3 השנים האחרונות, לכאורה בניגוד לחוק וללא אישור משרד החקלאות

 

בשבוע שעבר כאשר פרסמנו את כוונת מועצת הצמחים להשמיד כ-1000 טון בטטות, מסרו לנו בתגובה ממשרד החקלאות כי "הנושא נבדק מול המועצה, לא בוצעה אף השמדה או פינוי בתשלום".


אלא שלמערכת אופק ישראל הגיע לפני יומיים, 27 בינואר, מסמך רשמי ממועצת הצמחים המלמד כי ב-2012 הושמדו 6,962 טון תפוחי אדמה, ב-2013 נפטרו מ-3,817 טון עגבניות, וב-2014 שוב השמידו אנשי המועצה תפוחי אדמה, והפעם 7,398 טון.


המסמך המדובר מכיל תשובות לשאלות שהפנינו למועצת הצמחים בספטמבר 2014 מתוקף חוק חופש המידע. בין היתר בקשנו לברר כמה תוצרת חקלאית השמידה מועצת הצמחים.
האם מועצת הצמחים מסתירה מידע ממשרד החקלאות? לכאורה, זהו ההסבר ההגיוני לסתירה בין תשובת המשרד לנתונים שסיפקו לנו במועצה.


השמדה של עודפי תוצרת חקלאית מותרת רק באישור שר החקלאות או מנכ"ל משרד החקלאות, ורק לאחר שהוכח כי לא נמצא להם שימוש לרבות חסד. כפי שחשפנו בשבוע שעבר, מועצת הצמחים משלמת מתקציבה פיצוי לחקלאים שמסרו לה תוצרת חקלאית להשמדה.


עם קבלת המידע הפנינו למועצת הצמחים את שאלות ההבהרה הבאות, תשובות עליהן עדיין לא קיבלנו:


1. מה היה תקציב כל אחת מההשמדות האלו?


2. מה סכום הפיצוי שקיבל כל חקלאי שהשמיד ולפי איזה מפתח?


3. מועצת הצמחים מסבירה כי ההשמדות בוצעו בשל כשלי שוק בארץ ובחו"ל, אנא שלחו את המחקרים הרלוונטיים עם נתונים המעידים על אותם כשלי שוק.


ממשרד החקלאות נמסר:

"משרד החקלאות לא אישר את ההשמדה. לאור המסמכים שהעברת, המשרד מקיים בדיקה בנושא מול המועצה".


 
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט