פנאי >

מהיר, אבל לא עצבני. הכירו את סוסי הצעד

יותר ויותר חובבי רכיבה עברו לסוסי צעד כנראה משום שלמרות מהירותם, הרכיבה עליהם שלווה וללא טלטלות. נועה ברקמן, רוכבת מנוסה, בודקת את התופעה

הם היו מבוקשים עוד בימי הביניים ושימשו למסעות ארוכים בדרכים משובשות, במאה ה-18 הם היו ליקרי ערך בעבודה בשדות ובמטעים רחבי הידיים, בהם נדרשו החקלאים לגמוע מרחקים גדולים מדי יום, בשנים האחרונות הפופולאריות שלהם גואה שוב ועושה מהפכה בעולם טיולי הרכיבה.


זוהי קבוצה של גזעי סוסים המכונים סוסי צעד או פסענים (Gaited horses) ומונה את גזעי הסוסים טנסי ווקר, מיזורי-פוקס טרוטר, פרובואן - פאסו, סוסי הסינגל-פוט,סוסי הרוקי מאונטן ועוד.


הנפוץ ביותר כיום בישראל הוא הטנסי ווקר(Tennessee Walker), גזע שהתפתח במדינת טנסי שבדרום מזרח ארצות הברית במאה ה-18 לשימוש בחוות, במטעים ובשדות הכותנה. סוסים אלו נקראו מקצרי הדרך משום שצעדם הארוך והגמיש אִפְשֵׁר לרכב עליהם בשדות הכותנה, ולא רק בשבילים המקיפים, בעוד הסוס פוסח על הערוגות ודורך בתלמים בלבד.

גבהו הממוצע של הגזע 175-150 ס"מ, ומשקלו 550-400 ק"ג. אפשר לראות אותו במגוון צבעים רחב במיוחד: שחורים, ערמונים, חומים-שחורים (bay), שמנת, כסופים, ואפילו מנוקדים או עם כתמים Pinto patterns)).


אז מה מייחד את הסוסים הללו לעומת גזעים אחרים? 

כדי לברר, נפגשתי עם יערה פרידמן, אשת סוסים אמתית, שכבר מילדותה בילתה באורוות הסוסים יותר מבכל מקום אחר, ובשנים האחרונות עובדת עם סוסים רבים מהגזעים המיוחדים הללו - מאלפת, מטפלת, רוכבת ובבעלותה גם שתי סוסות מגזע טנסי ווקר, והיא הסבירה:

"הליכתם של סוסי הצעד מהירה, חלקה, אחידה ונוחה לישיבה ורכיבה. הם מסוגלים להגיע בהליכה למהירות הריצה של גזעים אחרים ולכן כמעט ואין סיבה לדהור איתם. לעומת זאת, קצב הליכה של גזעים אחרים הוא די איטי ואילו ריצה דורשת תנועה ומאמץ גדולים מהסוס ומהרוכב. בעת הריצה (טרוט) ארבעת רגליו של הסוס מתנתקות בשלב מסוים מהקרקע ובעת הנחיתה נוצר זעזוע עד שהרוכב נאלץ לקום מהאוכף ולהתיישב אליו חזרה חלופות".


אגב, הליכתם הטבעית של סוסי הצעד, מתנדנדת והיא בדרך כלל תכונה תורשתית. ב-2012, מחקר מצא כי כמה גזעים של סוסי צעד נושאים מוטציה בגן DMRT3, השולט במעגלים העצביים בעמוד השדרה הקשורים לתזוזת גפיים ולתנועה.


להמחשה הנה קישור לסרטון ממופע של סוסים מגזע פרובואן-פאסו: רגע, אז הליכה מהירה ונוחה? זה כל העניין?

"בהחלט. מספיקים יותר בפחות זמן. אנשים שיוצאים בדרך כלל לטיולים מאותו המקום, מהבית או מהאורווה, יכולים להספיק מסלולים ארוכים ומגוונים יותר. זה יותר כיף ויותר פרקטי. הצעד השטוח והיציב גם מאד מקל על אנשים עם כאבי גב או בעיות ברכיים. בפעם הראשונה שרכבתי על סוס טנסי במסלול שהייתי נוהגת לעשות בעבר עם סוס ערבי והיה לוקח לי כשעה, הופתעתי לראות שסיימתי אותו ב-20 דקות בלבד. ואפילו לא רכבתי מהר, רכבתי רגוע".נוחים לטיולי רכיבה


ומה לגביי אופיים של הסוסים האלה?

"האופי מאד תלוי בסוס עצמו, אבל גם בגזע ובקו דם. בשנים האחרונות מייבאים סוסי טנסי עם קווי דם שמותאמים יותר לטיולים ואופיים אכן שקט ורגוע יותר לעומת קווי הדם שייבאו בעבר והיו מיועדים לתחרויות. זה מורגש כבר באילוף שלהם בתור סייחים. הם נוחי מזג, לומדים מהר, לא מתנגדים - באמת סייחים מאד, מאד קלים לאילוף".


תחרויות היתוליות שצצו במרוצת השנים ממחישות את יכולתם של הסוסים לנוע במהירות בלי לטלטל את גופם.


"זה התחיל, אם אני לא טועה בסרטון בו נראה רוכב על סוס מגזע הפרובואן-פאסו אוחז כוס מלאה יין מבלי שנשפכה ממנה טיפה" מספרת יערה "ומשם זה המשיך למקצים בהם בוחנים למי יש סוס עם התנועה הכי פחות מקפיצה בדרכים משעשעות כגון: עם כוס מים מלאה ביד תוך הגברת קצב הרכיבה. בתחרות אחרת, רוכבים ללא אוכף, כל רוכב שם שטר של דולר מתחת לישבן האחרון שהשטר מתעופף לו מקבל את הדולרים של שאר המתחרים."


תחרויות אחרות, בהן סוסי הצעד נשפטים לפי איכות תנועתם מעוררות מחלוקת עזה "עם הזמן החלו להשתמש בדרכים מאד לא הומניות להשיג צעד מרשים אך לא טבעי" מסבירה יערה "בעבר הסוסים אכן נשפטו לפי צעדם הטבעי, עד שהבינו שאם שמים יותר משקל בתחתית רגליהם הם מרימים את הרגל יותר, ואם שמים פדים שמעריכים את הטלפיים הם מרימים את הרגל עוד יותר, ואם שמים לסוסים צמידים על הרגליים אז המניפים את הרגליים יותר על מנת להיפטר מהצמידים. מכיוון שהסוסים התרגלו לצמידים, מרחו להם משחות שיצרו גירוי בעור בעת חיכוך עם הצמיד. בארה"ב מנסים למנוע התעללויות מהסוג הזה הנקראותsoring (מהמילהsore - כאב). בזכות ארגונים לזכויות בע"ח יצאו חוקים נגד שיטות אילוף שכאלה ובתחרויות מצלמים את הסוסים במצלמות אינפרא אדום ורנטגן על מנת לאכוף את החוקים".תנועה מוגזמת ולא טבעית


"בניגוד לכך, מאד יפה לראות את מקצי ה -"flat shod" בהם הסוסים נשפטים על תנועתם הטבעית המיוחדת ללא שימוש בעזרים מיוחדים. הבעיה היא שזו פחות מרשימה והקהל חסר הידע נמשך באופן טבעית לאחרונה".


עד עתה לא הצליחו להרים בישראל תחרות רכיבה לסוסי צעד, והאנשים שנמשכים לתחום הם בעיקר רוכבי טיולים היוצאים לשטח במסגרת מועדוני רכיבה. למעשה, מאז הגיעו סוסי הצעד לארץ מורגשת פריחה בענף הטיולים. נוסדו גם בתי גידול ייעודיים ואורוות שמטפחות סוסי צעד טהורים מגזעים שונים.


"יותר ויותר אנשים מעדיפים לרכוב בטיולים על סוסי צעד" אומרת יערה "לא שמעתי על אדם אחד שעבר גזע, אחרי שרכב פעם אחת עליהם. נראה שסוסי הצעד פה כדי להישאר".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט