משפט ופלילים >

בחסות המבצע להשבת החטופים התגלו חצי מליון ביצים מוברחות

נוכחות כוחות הביטחון בשטחים הכתה גם במבריחי הביצים. בשבוע אחד נתפסה כמות ביצים שבשגרה נתפסת בשנה שלמה 

המבצע להשבת 3 הנערים החטופים אפשר למפקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות לתפוס בשטחים כ-540,000 ביצים מובחרות.


להערכת רואי קליגר, מנהל היחידה, מדובר בכפי-90 ביצים מהכמות הנתפסת בשגרה.

"התפיסות הללו הן תוצאה של שיתוף פעולה שלנו עם המשטרה, צה"ל ומג"ב" מסביר קליגר "כך למשל, בשבוע שעבר נתפסו על ידי שוטרי מג"ב במחסום חיזמה ליד פסגת זאב, 250 תבניות ביצים שהוחבאו בדפנות כפולות ברצפת הרכב בדרכן לישראל".


עוד עשרות מקרים דומים נרשמו בשבוע האחרון. וזה לא שיש גל של הברחת ביצים, אלא שנכוחות מוגברת של כוחות הביטחון וריבוי המחסומים מאפשרים לאתר הרבה יותר מבריחים.

"תופעת ההברחות מוכרת" אמור קליגר "אנחנו השכלנו לנצל את המצב, הגברנו את העדכונים שאנו מעבירים ליחידות שפועלות בשטח וזו התוצאה".תפיסת ביצים השבוע. צילום: משרד החקלאות


איך מתקיים הקשר של כוחות הביטחון איתכם?

"החיילים והשוטרים מודעים להברחות הבשר והביצים בזכות הדרכות שאנו מעבירים. יש להם את מספר הטלפון שלנו, שזמין עבורם 24 שעות ביממה, כשהם מאתרים מקרה כזה הם יוצרים קשר, ואנו שולחים מיד צוות מפקחים".


איזה סמכויות יש למפקחי היחידה בשטחים?

"ניתנה לנו סמכויות אכיפה בשטחי C ו-B מראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון. בנוסף, צריך להבין כי מדובר בביצים עם חותמת מזויפת של מכון מיון, בהיבט הפלילי יש כאן כוונה לביצוע עבירה ולכן אין בעיה של סמכות".


איך אתם מזהים ביצים מזויפות?

"ראשית המפקחים יודעים לזהות בעין בלתי מזוינת, שנית אין שום סיבה שרכב עם ביצים שיצאו ממכון מיון בישראל יסתובב בשטחים, שלישית כדי להשלים את הראיות בהיבט הפלילי, ולצורך לניהול תיק החקירה, אנחנו מגיעים עם הדוגמה של הביצים למכון המיון ששמו מוטבע עליהן וגובים ממנו עדות. מכוני המיון מסמנים את הביצים באופן שונה מידי יום, וכך הם יכולים לזהות תוצרת שיצאה או לא יצאה מהם".


אז אילולא המבצע כמות ביצים כזו הייתה מגיעה לישראל?

"לא. עצרנו רכבים פלסטינים בשטחים שהיו בדרך למחסנים, משם הביצים עוברות לרכבים ישראלים. אנחנו תופסים הרבה מאוד במעברים. אין לי בטחון שאנחנו תופסים את הכול, אבל אין להקיש מהמספרים האלה שזו הכמות שלא נתפסת".


מה הסכנה הטמונה באכילת ביצים לא מפוקחות?

"ביצים לא מפוקחות הורגות. פיקוח ווטרינרי צריך להתחיל בלול. בביצה המאוחסנת בטמפרטורה העולה על 20 מעלות מתרבות הסלמונלות, מאכילתן אפשר למות".


אילו אמצעים עליי לנקוט כדי להימנע ממאכל ביצים מוברחות?

"ראשית, אסור לקנות ביצה חלקה ללא חותמת, שנית כאמור, הביצים צריכות להיות מאוחסנות בטמפרטורה שאינה עולה על 20 מעלות. בקיץ בישראל, אחסון ביצים בחוץ מסוכן מאוד. שלישית, אזרח צריך לוודא שיש פיקוח ווטרינרי בנקודת הממכר".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט