איכות הסביבה >

מרוב יועצים לא רואים את היער

דעה: הקמפיין של ארגון גרינפיס ישראל לצמצום השימוש בעץ איפאה שמקורו באמזונס, מחטיא את מטרתו ולא יפחית את כמות היערות הנכרתים בעולם ולו בעץ אחד

ארגון גרינפיס ישראל מנהל קמפיין חדש הקורא לציבור שלא לצרוך עצי איפאה הנכרתים באמזונס. על פי נתוני הארגון, מדינת ישראל מדורגת שנייה בעולם בצריכת איפאה לנפש. בהחלט לא נתון מחמיא, לאור העובדה שהאמזונס הוא ביתם של אלפי מינים הנמצאים בסכנה תמידית בשל כריתת היערות. ועוד לא דיברנו על הסכנה לכלל העולם בשל ההתחממות הגלובלית הנובעת בין השאר מהצטמקות יערות הגשם.  


אלא שזהו רק חלק מהסיפור, ובגרינפיס צריכים לבחור טוב יותר את הקמפיינים שלהם כי כמו בכביש עדיף להיות חכם ולא צודק.


בארגון, שמטרותיו ללא ספק חיוביות, בוחרים לדון בסוגיה ספציפית מבלי להתייחס להקשר הרחב שלה. שהרי אם נפסיק מחר כולנו לרכוש רהיטים עשויים איפאה, נעבור לאלונים שנכרתים בצורה לא חוקית בגליל או עצי באובב שיכרתו ביערות של אפריקה. 


האם זה עדיף? אני לא בטוח. תיקון עוול על ידי עוול אחר לא ישפר את איכות הסביבה בעולם, סביר כי הוא יהפוך את המצב לגרוע יותר. מעבר לכך, הפסקת השימוש באיפאה ומעבר לתחליף, עלולה לטעת בציבור את התחושה כי אין פסול בצריכת העצים האחרים.


צילום מתוך אתר הקמפיין

צילום מתוך אתר הקמפיין


בגרינפיס צריכים להבין כי מדובר בנושא כלכלי טהור: קיים ביקוש לעץ ומכיוון שכך יהיה גם מי שיספק את הביקוש הזה. כדי לצמצם את צריכת העץ צריך לטפל בשני הצדדים של המשוואה הזו. מצד ההיצע, חייבים להשפיע על האו"ם ועל הממשלות השונות לאמץ את תכנית חוות העץ של ממשלת אוסטרליה. במסגרתה, חקלאים בעלי יערות כורתים בכל שנה רק אחוז מסוים מהעצים כך שהיער מתחדש תמיד. החקלאי מצידו נהנה ממקור הכנסה שדורש מעט משאבים, וסביבתם הטבעית של בעלי החיים נשמרת. בנוסף, המיסוי על יבוא עצים גבוה, כך שמשתלם יותר לגדלם.


לדעת כותב זה, קל לייבא את השיטה האוסטרלית לישראל בעיקר בשל בעיית הקצאות המים הגורמת לכך ששטחים חקלאיים רבים אינם מעובדים. הרי בישראל כבר גדלים זני עצים שמשמשים את תעשיית העץ כגון האלון, האורן והקטלב והם אינם זקוקים להשקיה נוספת על מי הגשם. יערות נטועים חדשים יתמכו בתעשיית התיירות שמהווה מקור הכנסה משמעותי בישובים כפריים.


בצד האחר של הבעיה, צריך לטפל בביקוש ולעודד את הציבור להשתמש בתחליפים הקיימים כבר עכשיו בשוק. רהיטים העשויים פלסטיק, מתכת או אפילו סיליקון ניתנים למחזור והם לא פחות נוחים.


את כל הצעדים הללו בגרינפיס יכולים לקדם בזכות ההשפעה הרבה שיש להם על הציבור ועל חלק ממקבלי ההחלטות. אלא שהם מעדיפים לצעוק על מנת לצעוק ובצעקות לא משנים את העולם.
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט