פיננסי >

מיגון במחלוקת

האם משרד החקלאות והתאחדות מגדלי הבקר לחלב יממנו מחצית מעלות המיגוניות לרפתות הנמצאות תחת אש באזור הדרום ועוטף עזה? אביתר דותן, מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב אומר: "הדרישה הגיעה מהרפתנים- הכסף ממשרד החקלאות, נעשה הכל כדי לעזור לחקלאים", מנגד, במשרד החקלאות טוענים כי הנושא טרם סוכם

לפני כשבועיים נהרגו 11 פרות מפגיעה ישירה ברפת בבאר טוביה, אך ענף החלב ממשיך לפעול ולספק חלב גם תחת מטחי טילים שטווח הפגיעה שלהם מתרחב וכולל עוד ועוד משקים במושבים וקיבוצים בדרום. 


דותן שערך סיור מקיף ברפתות יישובי הדרום ועוטף עזה, החליט כי על ההתאחדות להתגייס ולסייע לרפתנים העובדים תחת איום רקטות ופצמ"רים: "הרפתות נמצאות הרחק מהבית, אין מספיק זמן לרוץ באמצע חליבה למרחב מוגן, ולכן החלטנו לממן לרפתנים בטווח אש מחצית מסכום הקניה של המיגוניות".


לדברי דותן ההתאחדות ומשרד החקלאות פתחו במשא ומתן בהול שהסתיים בסיכום על העברת 1.5 מיליון שקלים למימון רכישה של כמאה מיגוניות לרפתנים: "שליש מכלל הרפתות בישראל נמצאות בימים אלו תחת אש, כאשר במרבית הרפתות לא קיים מיגון.


"כל הרפתות הנמצאות בשטח של 40-7 ק"מ מהרצועה, המטווח ללא הפסקה, ללא מיגון, רק חלק מהרפתות הנמצאות בטווח של עד 7 ק"מ מגבול רצועת עזה צוידו במיגוניות. הרפתות עובדות ללא לאות סביב השעון, מאחר וחליבות לא ניתן לדחות ואת הפרות צריך לחלוב מספר פעמים ביום, על מנת לשמור על בריאותן וכן על מנת לדאוג שתגיע אספקת חלב סדירה למחלבות ולתושבי ישראל".


תגובת משרד החקלאות :"הנושא טרם סוכם"


בנובמבר 2012 חתמו הרפתנים על הסכם (מתווה לוקר) לפיו תהיה הפחתה הדרגתית במחיר המטרה של כ-25 אגורות לליטר עד 2016 וכן יופחתו המכסים על מוצרי החלב. כחלק מההסכם קיבל משרד החקלאות 65 מיליון שקלים להשקעה בפיתוח ענף הרפת. על פי דותן, מיליון שקלים וחצי מתוך סכום זה, שהתקבל רק לפני ארבעה חודשים, הוקצו אחרי משא ומתן בהול לרכישת מיגוניות.


ההודעה לרפתנים יצאה ב-16 ביולי ומאז התקבלו ב"ולפמן תעשיות", ספקית המיגונית, 10 הזמנות. לדברי מזכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב את סכום ההשתתפות ברכישה, כחמישה עשר אלף שקלים, אמורים הרפתנים לקבל לאחר כחודש וחצי עם הצגת חשבונית הרכישה. אלא שכאמור ממשרד החקלאות נמסר כי העניין טרם סוכם וכי "מיגון אזרחי הינו מאז ומעולם באחריות משרד הביטחון".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט