פיננסי >

המחיר העקיף של המלחמה

נכון ל-27 ביולי הוגשו לרשות המסים 61 תביעות של חקלאים בגין נזקים ישירים שנגרמו במהלך המלחמה, אלא שהנעלם הגדול הוא עלות הנזקים העקיפים. היעדר לקוחות, עובדים החוששים לצאת לשדות ותוצרת שננטשת עד ריקבון הם דוגמה לכך

"שלום, הגעתם לטלפון של חיים, אני בצו-8. להזמנת דגים צרו קשר דרך אתר האינטרנט שלנו", כך נשמעת ההקלטה במשיבון של חיים ממשק דובקין במושב תקומה שבעוטף עזה, המוכר דגים טריים. במספר טלפון אחר של המשק, נשמעת הקלטה נוספת: "בגלל העומס שנוצר עקב צווי 8, הזמנת הדגים לשבוע הקרוב נסגרו. נשמח אם תזמינו בשבוע הבא". ובשלוחת ההזמנות בחנות הדגים מסתיים הטלפון השבור: "התא הקולי מלא, נסו במועד מאוחר יותר".


במשרד נותרה נעמי דובקין – היום המזכירה, ובעבר הבעלים ומייסדת העסק המשפחתי. לפני כמה שנים עבר העסק לידיו של האחיין, חיים. בבריכות הם מגדלים דגי יבוא ודגים מקומיים, ומוכרים אותם לשוק המקומי: למסעדות, לאולמות אירועים וליחידים. המלחמה שיבשה את פעילות המשק, וחנות הדגים שוממת. 


כך היה עד לפני שבוע. אז החליטה משפחת דובקין לפרסם ברשתות חברתיות ובאתר האינטרנט שלהם על נכונותם להסיע את הדגים הטריים אל הלקוח. הם ארזו את הדגים לארגזים, פיזרו עליהם קרח, והעמיסו על משאיות שיצאו צפונה מעוטף עזה.


"לקוחות לא מגיעים לחנות בזמן האחרון בגלל הטילים, והצבא גם גייס חלק מהצוות שלנו. אז נשארנו בלי העבודה", סיפרה נעמי ממושבה, 7 קילומטר מעזה. "פתחנו אזורי חלוקה בערים שצפונה מכאן. אני אמנם עובדת בימים האלה בבריכות הדגים, אבל זה לא קל, הבריכות לא ממוגנות, ומאז שצה"ל נכנס לעזה עוברים מעלינו כל הזמן מטוסים בגובה נמוך, יש אזעקות, שומעים הפגזות. אין לנו מיגון במושב", היא מספרת.


הפסיד מליון שקלים

מי שעוד מחפש בימים אלה שוק חליפי לתוצרת החקלאית שלו שנפגעת במלחמה, הוא ישראל כחלון ממושב שובה. חמישה קילומטרים מגדר הגבול, על שטח אדמה של 50 דונמים, הוא מגדל עגבניות.


בימי המלחמה ובתנאי החום השורים כאן בקיץ, כשהוא שלא יכול לצאת אל השדה ולקטוף את היבול, מבשילה העגבנייה יתר על המידה, ומתרככת עד שמרקיבה. לפני שלושה חודשים שתל את הזרעים, גידל את השיחים, השקה ודשן, ובימים האלה אמור היה לקטוף את הפירות.


להערכתו בעקבות המבצע היקף הנזקים הוא כמיליון שקלים ואולי אף יותר. "אם לא תהיה לי ברירה, במקום לזרוק לפח את העגבניות האלה, אני אמכור אותן כסוג ב´ לשוק בחברון. יש שם שניים-שלושה ספקים שמכרתי להם פעם", חושב כחלון על פתרונות לעגבניות הבאושים.


מיום ליום, ערכן צונח – הן איבדו מיופיין ולא מתאימות לייצוא, לשוק המקומי הן רכות מדי כעגבניות לסלט, ועגבניות לתעשיית הרסק נמכרות במחיר נמוך. 500 טון עגבניות שכאלה (10 טון בכל דונם) יעמדו בקרוב על כף המאזניים, כשכחלון ינסה למכור אותן.אם לא יקטפו כך הן יראו עוד כמה ימים, צילום ארכיון


ביום ה-16 למלחמה נהרג אחד העובדים התאילנדים, במושב נתיב העשרה הסמוך, מפגיעה ישירה של פצצת מרגמה בחממה שבה עבד. כחלון, שיוצא אל השדה מדי בוקר בשעה חמש, מתחיל את יומו בשכנוע עובדיו התאילנדים.


הם אינם ממהרים לצאת מהמבנה המוגן, אל תחת השמים הפתוחים, היכן שמנועי סילון ושריקות טילים ופגזים מפלחים את האוויר. "יש בעיות עם העובדים, אז אנחנו קוטפים לאט. הם לא ישנים בלילה, מפגרים בעבודה", הוא אומר.


"בכל בוקר יש לי מלחמה איתם, הם לא רוצים לעבוד, באמצע היום הם מפסיקים אחרי אזעקה ולא רוצים לחזור לשטח. בלילות אי אפשר לישון, כל הלילה שומעים תותחים, 24 שעות ביממה שומעים פה ירי".


גם פנינהמור-מנשאוף ממשתלת חישתיל באשקלון נאלצת לעבוד בימים אלו עם פחות ידיים עובדות. רק מחצית מ-170 עובדי המשתלה פוקדים את חממות הגידול. לפעמים הם שותלים רבבת שתילים ביום. "יש לנו 20 שניות להגיע למיגונית, מיליון שקל עלו לנו חדרי המיגון. היו פה ימים של 14 אזעקות ביום", תיארה מנשאוף. יום אחד כשזעקה האזעקה, צנח אחרי מספר שניות נפל טיל שיורט, הישר על חממת גידול.


חבלן הוזעק למקום. בבקרת הנזקים התברר שכמה מגשי שתילה ניזוקו ומספר שתילים נפגעו. "בחממה אחרת עושים הרכבה של שתילים. אחרי כל אזעקה, עובדים חוזרים לכסא מהמיגונית יותר מותשים בכל פעם, זה מפריע לעבודה".


הם מתכוננים להגיש למס רכוש תביעה לפיצויים עבור רשתות החממות שנקרעו ומגשי שתילה שנהרסו. את נזקים העקיפים הם לא יודעים עדיין להעריך, אבל הנזק הישיר נאמד ב-150 אלף שקל עד כה. גרם לנזק בערך של 150,000 ש"ח 
 

 לפעמים דווקא הצבא הוא זה שמותיר אחריו הרס בדרכו אל היעד. בעין השלושה הוכרזו שדות הבוטנים והאבטיחים של הקיבוץ כשטח צבאי סגור; 6000 דונם ממערב לחאן יונס. כוחות צבא שדהרו לעזה, הותירו אחריהם אדמה חרוכה.


"הטנקים עשו המון נזק לתשתיות מים, הם רמסו צינורות בשדות, כבלי תקשורת נקרעו, ולא נותנים לנו לצאת ולשקם את זה. כבר שמונה ימים שאנחנו לא משקים את הבוטנים, הנזק הוא אדיר, בעוד חודש אנו צריכים לקטוף", אמר יוחי קופלר מהקיבוץ.נרמסו תחת גלגלי הטנקים, צילום: יוחאי קופלר

100 טון פחות תרומות לנזקקים

בימים פחות מטורפים, כשתוצרת חקלאית נותרת בשדה מבלי שנקטפת, נוצרים לעיתים שיתופי פעולה בין החקלאים המגדלים ירקות לעמותת "לקט ישראל", שאוספת בעזרת מתנדבים תוצרת חקלאית שננטשה בשדה, ומחלקת לעמותות המסייעות לנזקקים.


אזורי המלחמה בדרום כולאים היום בתוכם שדות כאלו, מהם יכלו מתנדבי לקט ישראל לבוא ולאסוף תוצרת. בחודש יולי הנוכחי ליקטה העמותה 100 טון ירקות פחות מאשר חודש יולי אשתקד. "הקוטפים שלנו חוששים להגיע לקטוף. מאותה הסיבה שהחקלאי לא קוטף, גם אנחנו לא יכולים לאסוף תרומות", אמר מנהל הפרויקט בעמותה, גיא יהושע.


הסיבות ליחסי הסימביוזה בין המגדלים למלקטים מגוונות. "לפעמים מזמינים אותנו לקטוף ירק מסוים בגלל שיש לו מחיר נמוך בשוק", הסביר גיא. "לפני שבוע, למשל, פנה אלינו חקלאי שלא השתלם לו לקטוף את תפוחי האדמה שלו בגלל המחיר".


הסיבה לירידה בכמות התוצרת היא ששדות הגידול בלתי נגישים לעבודה. גיא: "יש ירידה של 20 אחוז בכמות המזון שאנחנו מקבלים מהדרום בימים האחרונים, מאחר וחלק גדול מהתוצרת מגודלת בעוטף עזה; המון עגבניות, פלפלים, בצל – התפו"א והגזר נמצאים כבר בסוף העונה".

 

מחכים לאישור הכנסת

מרשות המיסים נמסר ל"אופק ישראל" כי מתחילת מבצע "צוק איתן" ב-8 ביולי ועד 24 ביולי, נרשמו 48 תביעות בגין נזק ישיר לחקלאות באזור הדרום, כולן ביישובי עוטף עזה. אמדן כספי כולל עדיין אין. שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ יאיר שמיר, אמר שמשרדו פועל מול רשות המסים למציאת הנוסחה לפיצוי, ולהביאה לאישור בשבוע הבא לוועדת הכספים. "חשוב לזכור כי מרבית הנפילות בשטחים הפתוחים הן בשטחי החקלאות שלנו", אמר שמיר.


בתביעות פיצויים מהמדינה כתוצאה מנזקי מלחמה, נעשית הבחנה בין נזק ישיר שנגרם לרכוש פרטי לבין נזק עקיף. נזק ישיר הוא למשל, פגיעת רקטה ברפת שהביאה למותן של פרות, או שריפה שפרצה במתבן וכילתה את התבן.


נזק עקיף, לעומת זאת, מתייחס להפסדים שנגרמו לאזרח לאו דווקא מחורבן. אם לדוגמא, לא הגיעו עובדים למקום עבודתם בימי המלחמה, ובשל כך חלה ירידה בתפוקה – זכאי המעסיק לפיצוי בגין נזק עקיף. כך גם בתי עסק שהמלחמה הבריחה מהם לקוחות מהאזור שלהם, או חקלאי שלא יכול לקטוף יבול בגלל שהשדה שלו הוכרז כשטח צבאי סגור. את הקריטריונים לנזק עקיף יגבשו נציגי ההסתדרות ומשרד האוצר, בהליך שיאושר בכנסת, ובסיומו ניתן היה להגיש את התביעה לפיצוי.
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט