מקצועי >

על המרחב המוגן במשק שלכם

ניהול נכון של כספכם יגדיל את מרחב קבלת ההחלטות, ויאפשר לכם להתנהל ללא לחצים. ניר גרני מסביר איך לעשות זאת נכון

כשהגיע הכסף מהבציר דני, בעלים של כרם הענבים, בחר להשקיע אותו ב-20 דונם נוספים על אלה שהיו לו כבר. אלא שהכסף לא הספיק גם להשקעות וגם לגידול. בלית ברירה, הוא עכב תשלומים לספקים, כשאלה הגבירו את הלחץ, הלך לבנק.


למרות שהפקיד נבהל כשראה את החובות הוא נתן, אבל קצת. כשהגיע הכסף מהבציר הבא, דני סגר חובות, ושוב לא נשאר כסף. עכשיו צריך לחדש קוים ולהשקיע בתחזוקה שוטפת ואין. 


אז מה עושים? הולכים ליקב, מקבלים הקדמה של תשלום ומעבירים עוד שנה. עכשיו דני באמת קבר את עצמו. הוא לקח את הכסף, הפעיל עוד שנה וכשהגיעה עוד עונת בציר – רוב הכסף כבר נאכל. הלוואה אחרונה כדי לסגור חובות – ונגמר.


מוסר ההשכל של הסיפור, המבוסס על מקרה אמיתי, הוא כי ניהול הכספים נועד בראש ובראשונה להגדיל את מרחב קבלת ההחלטות הכלכלי. הקשיים של גיבורינו צצו משום שמרחב קבלת ההחלטות שלו הצטמצם לאפס.


כשאין כסף דוחים את מה שאפשר, לא את מה שכדאי. התוצאה של מחסור בכסף היא שבאופן הדרגתי אוכלים את החממה. החקלאי נאלץ להשתמש בכסף לצרכים רבים ולא נותר לו די ממון לשקם את החממה או לפרוס צנרת חדשה. כך מרחב ההחלטה מצטמצם ואיתו מצטמק גם העסק.


כך תגדילו את מרחב ההחלטות

ניהול פיננסי בכלל, ובחקלאות בפרט, נועד לאפשר הגדלה הדרגתית של מרחב קבלת ההחלטות של בעל העסק, או לפחות שמירה על מרחב מינימאלי בעתות משבר.


שילוב של תנודתיות עונתית, השקעות לטווח ארוך, והסיכון המובנה בחקלאות מחייב את החקלאי לפתח חושים של מנהל פיננסי מקצועי. מי שמצליח בזה שורד ומשגשג. מי שפחות – מוצא את עצמו מתנדנד מעונה לעונה.


כך עושים זאת נכון:


תכננו את התקציב ואת התזרים

כדי לעבור עונה צריך להשקיע, לטפל, לקצור ולגבות. לא בהכרח בסדר הזה. חשבו מראש לכמה כסף אתם זקוקים לעונה וכמה נחוץ למימון השקעות בטווח הקצר והארוך.


נתחו תרחישים בעייתיים

כמתו את עלות הנזקים בעונה חלשה; את ההפרש בין הפיצוי בגין מכת טבע או מלחמה אל מול הנזק האמיתי; את הסיכון לתביעה של עובדים שסיימו את עבודתם; עלותו של סגר בעונת השיא; וכמה יעלו לכם תאונות ותקלות.


שמרו כסף ליום שחור

אל תימשכו הביתה את ההכנסות מהעונה, ואל תשקיעו אותם לפני שתוודאו כי יש לכם מספיק כסף מזומן לעונה החדשה, להשקעות הנחוצות ולמימון, חלקי לפחות, של תרחישים מסוכנים.


אל תבקשו הלוואה עם הגב לקיר

הבנק יעדיף לממן מי שיש לו כסף או נכס המשרה בטחון. עדיף לפנות לבנק לצרכי מימון לפני תחילת העונה, ובטרם השקעתם את כספכם ולא לחכות לצרות שיאלצו אתכם לקבל הלוואות בתנאים רעים. המימון צריך להספיק לא רק לצרכים מוגדרים כשהכל הולך חלק, אלא חייב לכלול כרית ביטחון לעת צרה.


כל זה טוב ויפה, אך מה עושה עסק מפסיד?

שואלים אותי את השאלה הזו לא פעם והתשובה שלי היא: "אתם רציניים?!". עסק מפסיד צריך לייצר אופק בר מימוש של רווח ושל צמצום הסיכון. אם אפשר לייצר תכנית הבראה ולגייס מימון לתכנית – זה האופציה הטובה והנכונה. אם לא ניתן, אז למה לשפוך כסף טוב בעסק רע?


חקלאי שישכיל להסתגל לזמנים המשתנים יוכל לנהל נכון את הפיננסים ולאורך זמן להרוויח ולהתפרנס באופן יציב ובכבוד. הקפדה על הכללים של תכנון, ניתוח סיכונים, חסכון ומימון נכון הם המפתח להצלחה עסקית בריאה ויציבה.


בטור הבא:
על ההבדל בין הלוואה לטווח ארוך ומימון קצר מועד ומתי כל אחת מהאופציות מומלצת.


*ניר גרני הוא מנכ"ל משרד פארטו ניהול וייעוץ הפועל בתחום הייעוץ הכלכלי והעסקי בתחומי התעשייה, המסחר, השירותים וחקלאות.

 


קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט