חברתי >

החקלאות באמת יקרה לנו

בתגובה לטור של ליאת רון מגלובס טוען ארנון אושרי כי הכתבת שכחה מהם יסודות קיומה של המדינה

הדרום יקר לנו כך כותבת ליאת רון בגלובס, אבל לא במובן שיכול חקלאי או אזרח אוהב ארצו לחשוב עליו, אלא במובן הכלכלי. כלומר: חברים יקרים בדרום, אתם מכבידים על המדינה ובוודאי על ליאת רון, שכן רק צרות באות מכם: החמאס? מהדרום; עיירות פיתוח? מהדרום; חקלאות מרוחקת ויקרה? מהדרום; יוחזר הדרום לאלתר.


או שאולי התבלבלה הכתבת החרוצה שגרה במרכז, מן הסתם, והכל כה פשוט ונגיש לה, ששכחה את יסודות קיומה של המדינה. מחלוצים שהעזו והלכו כנגד הסיכויים, שעשו מעשה ויצאו מאזורי הנוחות שלהם ושמו את חייהם מנגד והכל, הכל למען הקמת המדינה ופיתוחה. אז נכון שלא כולם חלוצים היום ובוודאי שלא הכל רווחי, אבל ליאת ללא הדרום, החקלאות בערבה, הכור בדימונה, בסיסי צה"ל, המושבים, הקיבוצים והחקלאות המובילה בעולם, העיירות שממחישות את הריבונות הישראלית במרחבי המדינה, לא היית גם את חיה במרכז המדושן שלך.


ובכלל, איזו התנשאות ובורות, במקום לעודד, לתמוך ולקדם את ישובי הדרום שלולא הם, גבולנו אם בכלל היה בשפלה ומדינתנו מכווצת ונתונה לחסדי זרים (ואין להם חסדים עבורנו).


באירופה מקבלים יותר

כל זה עוד כאין וכאפס לנוכח ההתנפלות על החקלאים.


טלי קורה מבין עינייך. החקלאים מנצלים? האם אי פעם טרחת למצוא פרנסה בחוסר הוודאות שיש בחקלאות ובמיוחד באזור קשה כמו שבדרום? בוודאי שלא, וגם קצת בורות מפגינה הכתבת החרוצה.


עם כל ההקלות (והן מעטות מדי) החקלאי הישראלי והרפתנים בתוכם, לא יקרים יותר ממקבליהם האירופים. מוזר קצת שבשוויץ המעטירה שאינה מאוימת כלל, רפתן מקבל תמיכות וסיוע. שם כנראה חושבים אחרת על החקלאות.


הפדיון עבור ליטר חלב גולמי באירופה נמוך אך בשלושה סנט יורו מהפדיון בישראל וכל זה מבלי להביא בחשבון את התמיכה שמקבל הרפתן האירופי מהמדינה.


בלי חקלאות אין ריבונות

בכלל, צריך אחת ולתמיד להבין שחקלאות אינה יכולה להימדד בכלים כלכליים טהורים. חקלאות, במיוחד בישראל, משמשת את המדינה כעוד ערוץ להמחשת הריבונות, ולשמירה על בטחון המזון.


רק לאחרונה נוכחנו כולנו עד כמה שברירית רקמת היחסים של ישראל עם מדינות העולם, כשבעקבות המבצע הצבאי האחרון, חדלו חברות מסחריות לטוס לארץ. יתאר לו הקורא הפיקח, מה יקרה אם תתבסס אספקת המזון הטרי על יבוא. 


מה יקרה אם יום אחד החרם שמקיימים באירופה כנגד תוצרת ישראלית , יתרחב גם לתוצרת מיובאת?! מה תעשה ליאת רון כמי שמטיפה כנגד החקלאים?! מה תעשה ממשלת ישראל, אשר בניגוד לדבריה של רון, מקשה ככל יכולתה על החקלאים?! שאלות הרבה ותשובות אין, ולכן, למרות דבריה המופרכים של רון, יש לחזק לעודד לטפח ולשמר את החקלאות הישראלית, את הרפת, הזית הדבש, הגד"ש ובכך לא רק להמחיש את הריבונות על חלקי מולדת, אלא גם להבטיח מזון בכל עת.


קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט