פיננסי >

בלוף הדבש של לפיד

שר האוצר הצהיר בהתלהבות כי אישר פטור ממכס ליבוא דבש לקראת החגים כדי להוריד את מחירו, אלא שבדיקה של אופק ישראל מצאה כי הדבש יגיע לישראל בכלל בנובמבר

כתמיד ראש השנה הוא שעתה הגדולה של מועצת הדבש. והשנה, הצטרפה לאירועי החג גם מועצת החלב, כשהודיע שר האוצר יאיר לפיד, על פטור ממכס לייבוא דבש במשקל 750 טון, והגדלת כמות אבקת החלב המיובאת, הפטורה ממכס, ל-1700 טון.


הכמויות הללו מתוכננות להגיע לארץ בסוף השנה האזרחית, הרבה אחרי ראש השנה. עיתוי הפרסום, הוא רק בגלל הקשרו לראש השנה, לפחות בראשו של הצרכן. על הרווח הפוליטי שניסה שר האוצר לייצר לעצמו הביעו במועצת הדבש גיחוך.


לטענתם, הם אלו שיזמו את הגדלת היבוא, הנעשית מדי שנה, בשל מחסור בדבש. לעומתם, מגדלי החלב חוששים שזהו צעד ראשון לקראת פתיחת שוק החלב הניגר לייבוא.


הדבש בלי העוקץ

מדי שנה מתקשים 500 הדבוראים שבארץ, לייצר כמות העונה על הצריכה השנתית לדבש בישראל, כ- 4000 טון. 100 אלף הכוורות שלהם, מייצרות כ-3000 טון דבש. את אלף הטונות החסרים מייבאת ישראל מאירופה במסגרת הסכמי סחר. 


העבודות הללו מוציאות את העוקץ מהודעת שר האוצר בנושא הדבש: "החגים מתקרבים והמטרה שלנו היא להקל על הצרכנים, אנו מחויבים למעמד הביניים הישראלי. נמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה בישראל", אמר לפיד. 


עוד נמסר ממשרד האוצר כי "לאור המחסור הצפוי בשוק המקומי לקראת סוף שנת 2014 בדבש, אושר בצו לאפשר יבוא של דבש באריזות גדולות...וכן לאפשר יבוא דבש באריזות קמעונאיות, בפטור ממכס... וזאת על מנת למנוע עליית מחירי הדבש, בעיקר לקראת ראש השנה".אלא שהעובדה כי אותם מאות קילוגרמים של דבש ממילא יגיעו רק בחודשים נובמבר ודצמבר, מקהה גם את העוקץ של הסיפור הזה.הדבש להוזלת המחירים בחגים יגיע בנובמבר


בעניין הסיכוי לירידת מחירי הדבש אומר הרצל אבידור, יו"ר מועצת הדבש, "צעד זה לא יוריד את המחיר. מחיר הדבש מיבוא זהה פחות או יותר למחיר הדבש המיוצר בארץ. ברשתות נמכרת עכשיו צנצנת של קילו דבש ממכוורת ´יד מרדכי´ ב-30 שקל, אני לא זוכר שנים עם מחיר נמוך כזה". 


מאבידור אפשר היה לצפות - כמו מכל יצרן מקומי שמתנגד להכנסת תוצרת זרה לשוק שלו - שיניף אצבע לעבר משרד האוצר, ויאשים אותם בנזק כלכלי שנגרם לכוורות המקומיות. אולם, אבידור אומר שהמועצה שלו היא שיזמה, בפנייה למשרד החקלאות, את הגדלת מכסות הייבוא, בגלל שאינם עומדים בקצב הייצור. "ברור שהדבש המיובא מתחרה בתוצרת המקומית, אבל אין ברירה, יש מחסור", אמר אבידור. "זה לא קשור לראש השנה, הכל מתואם עם מועצת הדבש". 


אגב, בחודשים האחרונים נמנעת הגישה לכ-2000 כוורות המוצבות בקרבת הגבול הסורי ברמת הגולן, בשל הגבלות שהטיל הצבא, עקב זליגת ירי ממלחמת האזרחים בסוריה. מכל כוורת שכזו, אפשר לרדות 35 קילוגרם דבש בשנה.


משרד האוצר חושבים כמו סוחרים קטנים

גם בקרב מגדלי הבקר לחלב היו שהאשימו את האוצר, אולם מסיבות אחרות. ארנון אושרי, רפתן מכפר ויתקין, סבור שפתיחת השוק המקומי לייבוא, מביא את הקץ על החקלאות המקומית.


"זה מגוחך", הוא אומר, "בישראל יש היום עודף של 4000 טון אבקת חלב, זה המלאי האסטרטגי של המדינה. ועוד 9000 טון של אבקה שמחפשים כל דרך להפטר ממנה, אפילו במכירה של מחירי הפסד בחו"ל.


האוצר רוצה לייבא עכשיו עוד אבקה משיקולים שלא קשורים למחסור; הם רוצים לחסל את החקלאות המקומית. במשרד האוצר עובדים כמו סוחרים קטנים, אם יש עכשיו הזדמנות לקנות משהו בזול – נקנה, לא חשוב מה יקרה בשוק המקומי, אין פה חשיבה ארוכת טווח.


בעיני האוצר פחות משמעותי אם המשקים בארץ יפגעו מזה. ככה הם פועלים כדי לבטל את המכסות בכבשים ובעזים, וזה הצעד הראשון לקראת ביטול מכסות משק החלב".


רוב המשתמשים באבקות חלב הם, בעיקר, יצרני גלידות, מחלבות, יצרני גבינות וקונדיטוריות. בחורף, כאשר ישנו עודף בחלב טרי בארץ, מייבשות המחלבות חלק מהחלב ומאחסנות אותו כאבקה. ובקיץ, כשבדרך כלל ישנו מחסור בתפוקת החלב בארץ, משתמשות המחלבות בחלק מהאבקה, משחזרות אותו חזרה לצורתו הנוזלית, ומצמצמות את המחסור העונתי.


בשנתיים הקרובות תגדיל ישראל את ייבוא המכסות הפטורות ממס ב-500 טון. "הגדלת הייבוא תדחוף רפתנים מקומיים להקטין את הייצור שלהם", סבור אושרי. "האוצר גם מנסה לשכנע שהחלב הישראלי יקר יותר, שזה כמובן לא נכון; אם יבטלו באירופה את הסבסוד ואת התמיכה במשקים, אז החלב שלהם לא יהיה זול יותר. יש פה מגמה לצמצם את המשקים החקלאים בארץ", טען הרפתן.


"כל עניין יוקר המחייה לא התחיל ברפתות, אלא במחלבות וברשתות השיווק, והן אלו גם שיהנו מהגדלת המכסות. אם תנובה יכולה לקחת אבקת חלב זולה יותר כדי להכין ממנה גבינה, למה שהיא תיקח את האבקה המקומית?!"


לקראת ערב ראש השנה, כשבטלוויזיה יראו את בהלת הקניות לחג, קרוב לודאי שגם שר האוצר ינצל את ההזדמנות להזכיר לצופים את מאמציו לטובת מעמד הביניים ויאמר ש"גרמנו" (הוא בדרך כלל משתמש בגוף ראשון-רבים) לכך שהדבש השנה פחות יקר. זוהי מלכודת דבש. הדבש שימכר על המדפים החג, נרדה לפני כמעט שנה, ותוספת הדבש המיובא ממילא תגיע רק חודשיים אחרי ראש השנה.

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט