טכנולוגי >

האפליקציה שמבטיחה לחסוך 30% מצריכת המים

אפליקציה חדשה מאפשרת לחקלאי בכל זמן ובכל מקום לקבל החלטות על סמך נתוני אמת. נטפים, שפיתחה אותה, מדווחת כי פיילוט שהתקיים בשנה האחרונה הראה חיסכון של כ-30% מצריכת המים וכ-15% בצריכת דשן 

נמאס לכם מהילדים שתקועים מול מסך הטלפון החכם? יכול להיות שאחרי שתתקינו את האפליקציה החדשה של נטפים גם אתם תהפכו לכאלה. לפחות, לכם תהיה סיבה טובה ששווה גם הרבה כסף להתנהג כך. כמה כסף? על פי נטפים זה יכול להגיע ל-1/3 מעלות ההשקיה העונתית שלכם.


חברת נטפים רתמה את טכנולוגיית מחשוב הענן והאפליקציות למכשירים ניידים לטובת חסכון משמעותי במים ומיקסום איכות וכמות היבולים. התוכנה החדשה, uManage, מאפשרת לשלוט מרחוק בבקרי ההשקיה שמחוברים לחיישנים בשטח. הנתונים מהחיישנים מתעדכנים בזמן אמת במערכת השליטה כך שאפשר לפקד על ההשקייה על סמך מה שנכון לאותו הרגע, ולא לפי מינונים שנקבעו מראש. מתברר שבאופן הזה אפשר לצמצם את צריכת המים להשקיה, משום שלא פועלים באופן אוטומטי עיוור על פי פרוטוקול מתוכנן מראש.לשלוט מרחוק בבקרי ההשקיה


בעזרת האפליקציה המותקנת בסמרטפון מגדלים יכולים לנהל מרחוק את השטח החקלאי, לאסוף ולנתח מידע על חלקות הגידול, לנהל רישומים על ביצועי ההשקיה והדישון, על מצב היבול והצמחייה ואף לנתח גורמים נוספים המשפיעים על הגידולים כמו כיוון הרוח, תחזית מזג האוויר, טמפרטורה, וקרינה.


אחד החקלאים הראשונים בארץ שהשתמשו בפיתוח החדש במסגרת פיילוט הוא אייל קליין מגבעות החורש, אגודה שיתופית של עין החורש, המעפיל וגבעת חיים, להם מטעים המשתרעים על 3,000 דונם, בהם אבוקדו, הדרים ורימונים. לדבריו, השימוש באפליקציה חוסך את הצורך לצאת לשטח ולהפעיל את הבקרים. "אפשר לנהל את ההשקיה מכל מקום, ולהתחבר לכל חיישן. אני מתעדכן בהמון אינפורמציה דרך המערכת, כולל מתחנה מטאורולוגית בזמן אמת".


האם זיהית הבדל משמעותי בצריכת המים?

"ראינו חסכון בהדרים ואבוקדו: בשנה האחרונה ניהלנו את מערכת ההשקיה של 700 דונם שהשקינו בעזרת האפליקציה ולא על פי מנות קבועות מראש, ולפי החישוב שלי נראה שחסכנו רבע מכמות המים".


אל האפליקציה אפשר לגשת מכל מכשיר – מחשב או סמרטפון- מכל מקום. האפליקציה עצמה ניתנת להורדה בקלות מהאפסטור כמו כל אפליקציה אחרת בנייד, ומתממשקת לבקרים. המערכת תומכת בסנסורים של נטפים הקיימים בשטח מכל שנת ייצור. מכיוון שהחברה דוגלת בפתיחת הפלטפורמה לכולם, המערכת יכולה להתממשק גם עם בקרים אחרים מתוצרת חברות אחרות.


"בשנה האחרונה קיימנו פיילוט לתוכנה ולאפליקציה בקרב מאות חקלאים ברחבי העולם, בין היתר בארה"ב, ישראל, איטליה, הולנד, ברזיל, צרפת ומדינות נוספות, מתוך כוונה להקל על עבודתם, לשפר יבולים, ומעל הכל - כדי לחסוך במים ובדשן" כך לדברי ליאור דורון, מנהל תחום האוטומציה בחברה.


"בקרוב תעבור המערכת שדרוג נוסף, יתווסף לה גם מודול תומך החלטה, באמצעותו התוכנה תייעץ לחקלאים אילו גידולים כדאי להם לגדל, תוך התחשבות בפרמטרים עתידיים כמו תכנית התחזית השנתית של מזג האוויר. כך למעשה תבצע המערכת אופטימיזציה לתהליך קבלת ההחלטות של החקלאי."
קוד פתוח לכולם

נטפים מצהירה כי מערכתuManage   נועדה לסלול את הדרך לעוד נותני פתרונות בתחום החקלאות ואינה מיועדת רק לשליטה במערכות ההשקיה. זאת הם מקווים להשיג באמצעות השימוש בקוד פתוח שמאפשר לחברות שונות, למשל מתחום הדישון או הזרעים, להוסיף יישומים ולשדרג את יכולות התוכנה.


חברות נוספות בישראל ובעולם שמפתחות כלי בקרה ושליטה בהשקיה, כמו גלקון ו-Cellomatics כבר מאפשרות שליטה מרחוק בבקר ההשקיה אך רובן מיועדות לצרכי גינון ולא לחלקות חקלאיות גדולות, ואינן כוללות ממשק עם מידע אמיתי מהשטח שמאפשר קבלת החלטה מושכלת מלבד הפקודות - ´הפסק´ או ´הפעל´. נטפים משקיעה את מאמצי הפיתוח בהבאת מידע נרחב ומדויק ככל האפשר מהשטח ועיבודו לטובת החלטה על כמויות ומשך השקיה, כשהמטרה היא לתת לחקלאים כלי שיעשה הבדל משמעותי ביבולים וברווחים שיניבו.


כמה זה עולה?

התוכנה – 500$ בתשלום חד פעמי, כולל עדכוני גרסה בחינם.

האפליקציה - 300$ לשנה, להתקנה ראשונה. 60$ לכל משתמש נוסף.

אפשר להשתמש בתוכנה המותקנת על מחשב, באפליקציה המותקנת במכשיר הסמארטפון כל אחת מהן בנפרד או שתיהן גם יחד.


קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט