פנאי >

האם הטרקטורון החדש, שעולה כרכב משפחתי, משתלם?

קבוצת עופר אבניר הזמינה אותנו להשקת טרקטורון חדש ויוקרתי. עבור מאור בוכניק הייתה זו הזדמנות להתגבר על חסכי ילדות.
אז מה מקבלים תמורת 150-120 אלף ₪? 

בגיל 14 ההורים לא הסכימו לקנות לי טרקטורון, משום שפחדו שאסיים בבית חולים עם עצמות מרוסקות, כמו שקרה לשני חברים שלי באותו קיץ. באותה שנה במושב, כמעט לכל בני גילי היה טרקטורון.


בלילה, בשקט של המושב, ממרחק של קילומטרים שמענו אותם דוהרים. והיו בינינו כאלה, שמשעמום, למדו לזהות מיהו הרוכב המגיח מהאפילה, רק בעזרת האזנה לנעירת האגזוז שלו. כשחסך הילדות הזה מרחף מעלי, נשלחתי לכפר הירוק לסקר את השקתם של שני דגמי טרקטורון חדשים.


במתחם קריפטון עמדו לתצוגה שני טרקטורונים חדשים, מסדרת CAN AM MAVERICK, המשתייכים לחטיבת הטרקטורונים של החברה הקנדית Bombardier, שמייבאת קבוצת עופר-אבניר. דגם אחד עם שני מושבים, ואחר עם ארבעה.דגם עם 4 מושבים, צילום: יחסי ציבור


פרט לשני הדגמים שנחו לראווה, שני דגמים אחרים שימשו את הכתבים שהוזמנו לאירוע לנסיעת מבחן. מדריך אחד עמד ליד התצוגה ופיאר את הטרקטורון, שנראה לי כמו צעצוע יקר לבני עשירים. חשבתי, שאם לפחות לשלושה מתוך ארבעת החקלאים שדברתי איתם השבוע היו 150 אלף שקל פנויים, הם היו משלמים חובות, או בונים ארבעה דונמים של חממות, לפני שהיו קונים צעצוע כזה לילד שלהם.


בכל זאת הקשבתי לאיש השיווק של החברה, שאמר שהכלי הזה מהיר ומדוייק. הוא היה נראה מאוכזב מכך שנאלץ להשיב בשלילה, כששאלתי אותו אם אפשר לחבר נגרר לטרקטורון. וזה לא באשמתו. כי למען האמת, שום דבר במאבריק לא בנוי לעבודה, הכלי הזה מיועד לספורט ולטיולים. כנראה שאף אחד לא יקנה אותו כדי לזרוק לצידו על ריפודי העור, ארגז כלים לוהט עשוי מתכת, באמצע חודש אוגוסט, כשהוא חוזר מהמטע הביתה לארוחת צהריים.


לפחות לא תתהפכו איתו

בימי חטיבת הביניים האופנה השלטת הייתה להוריד את קשתות המגן שבחזית וירכתי הטרקטורון. היו אלו מוטות ברזל שמגנים על גופו של הרוכב מפני מעיכה בעת התהפכות הכלי. אחד מבני כיתתי אמר שהקשתות האלה מכערות את הטרקטורון ועל כן, הסיר אותן. מאוחר יותר כינינו את כליי התחבורה האלה "מכונת גילוח" על שום שני החבר´ה שהאספלט גילח את עורם כשהתהפכו.


יתכן שעם ה- Maverick זה לא היה קורה. הכלי הזה עשוי להביע התנגדות להפיכה במקרה של פניות חדות מדי. זאת בזכות מיקום המנוע במרכז המרכב, חלוקת המשקל שמגדילה את הסיכוי של רוב הגלגלים להשאר במגע עם הקרקע, ורוחב בסיס הגלגלים שמתפרס על 2.14 מטר. הצעצועים של Maverick גם מחופים בקשתות התהפכות, הרוכב סגור בפנים כמעט כמו בכלוב, ומנגנון בחגורות הבטיחות לא מאפשר האצה של הטרקטורון מעבר ל-30 קמ"ש, כשהחגורה לא רתומה למקומה.


אחד הכתבים בתערוכה קטע לי את חוט המחשבה, כשניסיתי להבין למה התכוון איש השיווק, כשהגדיר את העיצוב של המאבריק, "שרירי ואתלטי". בעיני דומה הכלי לחרגול, שרק ממתין לנתר ולנצל את מלוא אורך המתלים החשופים שלו.
השורה התחתונה: צעצוע שכל אחד ירצה לקבל

השורה התחתונה, כמו עמלת שורה, חייבת להתייחס לממד הכספי. הדגם עם המפרט הפשוט של המאבריק עולה 118 אלף שקלים, והדגם היקר נמכר ב-146 אלף שקלים. המנוע, בנפח 1000 סמ"ק, מייצר 101 כוח סוס, וכל המכונה שוקלת 588 קילוגרם. על ההנאה שהוא מסב, ככלי לספורט ופנאי, אין ויכוח.


עם כמעט 38 ליטר שהוא יכול לסחוב איתו, המאבריק יצלח בקלות קילומטרים רצופים של נסיעה ברוב תוואי השטח בארץ. הוא אמנם יקר, אבל ספק רב אם רכב מתחרה יעניק לכם שליטה, נוחות, יציבות, והאצה ההיפראקטיבית כמו זו של המאבריק.


אומרים שההבדל היחיד בין גברים לילדים, הוא מחיר הצעצועים שלהם. במקרה הזה, הטרקטורון של מאבריק, הוא צעצוע שכמעט כל אחד ירצה לקבל.


מפרט טכני

דגם

MEVERICK 1000 XRS DPS

תצורת מנוע ונפח

 976סמ"ק V Twin

הספק נטו

 101כ"ס

יחס משקל/הספק

ק"ג/כס 5.82

מערכת הזנת דלק

אלקטרונית ממוחשבת

מערכת הינע

4X4 H.L.P.N.R

שילדה

מתכת קשיחה


מהלך מתלה אחורי

ס"מ35.6

בלמים קדמיים

דיסק מאוורר 215 מ"מ

בלמים אחוריים

דיסק

אורך X רוחב X גובה (ס"מ)

301.7X162.5X188.5

בסיס גלגלים

214.1 ס"מ

משקל

588 ק"ג

מרווח גחון

33 ס"מ


 קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט