חברתי >

חקלאים עד הבית: טרי ובלי פערי תיווך

חקלאים רבים ויתרו על השיווק דרך רשתות, חנויות ושווקים ומביאים תוצרת טרייה ישירות מהשדה עד בית הלקוח. הנה כמה מהם

קונים או מוכרים פירות וירקות? למה לשלם שכירות, משכורות, חשבונות ודמי תיווך למשווק? לפעמים ממש לא צריך. יש חקלאים שיביאו לכם את התוצרת מהשדה עד הבית.


נראה שכולם (כמעט, אולי למעט המתווכים שבדרך והתאגידים הגדולים), מרוויחים - לחקלאי אין הוצאות מיותרות, הצרכנים מקבלים תוצרת חקלאית מובחרת וטרייה עד הבית, וגם יש להם כתובת למקרה שהחסה לא הייתה רעננה או שהמלפפון נראה מקומט.


מהפכה צרכנית או טרנד לבעלי כיסים עמוקים? ימים יגידו. בינתיים הנה כמה המלצות:


צפון


משק הר פרחים – המשק פועל במושב עופר בכרמל ומגדלים בו ירקות ופירות אורגניים בהתאם לעונה. את התוצרת מוכרים במגוון ירידים (למשל השוק הפליאו מדי יום שישי האחרון בכל חודש בהאנגר 09 בעמק חפר, בחנות המשק, בחנות הירוקה בכרכור ובמשלוח עד הבית. אפשר גם לרכוש מוצרים מחלב עזים ומוצרי מכולת שונים.

 

שרון 


שדה ירוק – משק שטיין בבית יהושע משווק לא רק ירקות ופירות אורגניים טריים, אלא גם מוצרי מזון אחרים דוגמת קטניות, ממרחים, לחמים, ביצים, פירות יבשים, אגוזים, שמן זית וקוקוס ועוד. הסל השבועי משתנה בהתאם לעונה ומגיע במשלוח עד הבית, המשרד או גן הילדים.


משק אורגני המעפיל – בקיבוץ המעפיל פועל משק אורגני שמקיים גם פעילות קהילתית שוטפת וקשר רציף עם המנויים. הסל השבועי מורכב מירקות ופירות טריים ועונתיים ומגיע עד הבית בתוספת משלוח.


המשק בגבעת ח"ן - צמוד לרעננה מדרום נמצא מושב גבעת ח"ן ובו המשק שהוקם עוד ב-1933. כיום יש במקום מתחם לממכר פירות וירקות טריים הישר מהמגדלים ללקוחות תחת הכותרת "קוטפים לך את הטוב ביותר".

פייסבוק
 


מרכז


המושבניק – החווה של אבי המושבניק ממושב מצליח מוכרת ושולחת עד הבית תוצרת מגוונת, הפעם לא לפי סל קבוע אלא לבחירת הלקוח. כמעט תמיד יש מבצעים ויש מגוון רב, מדלעת ערמונים ועד חציל בייבי. ויש גם מגוון מוצרים אחרים כמו פתיתים, שמן זית, סירים וכלי מטבח שאפשר לרכוש דרך האתר ולקבל עד הבית.


ערן אורגני – ערן רוזן הקים את החווה האורגנית שלו במושב נטעים כבר לפני כ-18 שנה. בחווה גם חנות ויש גם מסלולי משלוחים לפי בחירה אישית או סל משתנה לפי עונה. מוכרים גם קטניות, לחמים, ביצים, עוף, ממרחים, חומרי ניקוי אקולוגיים ושאר מוצרים. המודל הוא שיתופי קהילתי בצורה שבה הצרכנים הם מנויים קבועים המקבלים סל שבועי עד הבית.


כרמלה– אחת החברות הראשונות שערכה משלוחי ירקות ופירות משוק הכרמל בתל אביב וברחבי גוש דן. בעצם, אפשר להזמין כל מה שנמכר בשוק, כולל מצרכי מזון איטלקיים, סיניים ומקסיקניים.
 

חוות שורשים– החווה השוכנת בבית עובד מציעה חקלאות בשיתוף הקהילה במסגרתה אפשר לקבל עד הבית סל מוצרים טרי ועונתי. לא רק ירקות ופירות אפשר לקבל אלא גם מוצרי מכולת יבשים, דבש, טחינה, ביצים אורגניות ועוד. 


משק ישי- התאגדות חקלאים מאזור השפלה, המספקים פירות וירקות ישירות מהחקלאי לצרכן ללא פערי תיווך. המשק עצמו מגדל רק חלק קטן מהתוצרת (למשל ענבים וארטישוק) אולם החקלאים יזמו שיתוף פעולה עם חקלאים מאזור השפלה וביחד מגיעים ליעדים שונים ברחבי הארץ במטרה לחסוך לצרכנים ולעצמם את פערי התיווך. לברורים והזמנות מבקשים במשק לשלוח אליהם הודעה מדף הפייסבוק (בקישור בתחילת הפסקה).


ירושלים והסביבה


הגינה של מגי – ביישוב נטף מגדלת מגי את הירקות והפירות האורגניים שלה בהקפדה ובתשומת לב בשיטת פארמאקלצ´ר. יש מגוון מוצרים נוסף כמו אגוזים, טחינה, פירות יבשים, קטניות, דבש, חומרי ניקוי אקולוגיים, קמחים שונים, נבטים ועוד ועוד.


גן השדה– בחוות גן השדה בכפר רות ליד מודיעין, מגדלים כ-90 סוגי ירקות, פירות ועשבי תבלין מגוונים ואורגניים. מה שהם לא מגדלים אצלם בחווה, הם רוכשים ממגדלים אחרים הנמצאים תחת פיקוח רשמי. מהחווה שולחים סלי מוצרים לאזור מרכז הארץ.

ח´ביזה– משק בעמק איילון שמגדיר את עצמו חקלאות בשיתוף הקהילה. בגן הירק של המשק מגדלים כ-100 סוגים שונים של ירקות ועשבי תיבול מיוחדים ואיכותיים, כולם בגידול אורגני, ללא שימוש בחומרי הדברה או דשנים כימיים. הצרכנים עושים מנוי לסל שבועי של תוצרת טרייה ואורגנית ומקבלים מדי שבוע את הסל העונתי עד הבית. בנוסף מבטיחים בחווה כי "לקוחות חֻ´בֵּיזָה הם חלק בלתי נפרד מהחווה, ויכולים להיות מעורבים לפי העדפתם: לאסוף את הארגז השבועי בשדה, לבוא ולבקר בחווה בימים הפתוחים, או להצטרף לימי קטיף".
 

דרום


טבע בשור – באסם התבואה החקלאי של ישראל, הנגב המערבי, יש שפע של מגדלים האחראים שהשווקים והסופרים יהיו מלאים בירקות טריים בכל עונה. חלקם אף עורכים משלוחים עד הבית, כמו למשל טבע בשור ממושב עין הבשור. במקום פועלת גם חנות ויש משלוחים של תוצרת אורגנית בדמות סל שבועי עונתי טרי.  


עזרו לנו לעדכן ולהרחיב את הרשימה שלחו מייל


רוצים לבחור את התוצרת בעצמכם? בקרו בשוק איכרים


רוצים לקבל הודעה על שוק או חקלאי חדש? עשו לנו לייק


   
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט