טכנולוגי >

רובוט בקטיף ועוד יישומי ראייה ממוחשבת

יותר ויותר חברות המתמחות בראייה ממוחשבת מזהות פוטנציאל כלכלי בענף החקלאות. 2 מהן פועלות בישראל ומציעות פתרונות שחוסכים זמן וכסף רב. וגם, האם בעתיד הקרוב רובוטים יקטפו תוצרת? ענבל אלעד מנסה להשיב על השאלה

 

האם בעתיד רובוטים יפתרו את מצוקת כוח האדם בחקלאות? האם בעוד כמה שנים נראה רובוטים בשדה או במטע, מאתרים בעיות ומטפלים בהן, סורקים וממיינים פירות ואולי אף קוטפים? אחד המפתחות להתגשמות הסצנות האלה היא הראייה הממוחשבת. בשילוב מצלמה ותוכנה מותאמת לגידולים שלכם, הרובוט יעבוד עבורכם 24 שעות ללא הפסקה.


היום הזה לא רחוק, משום שיש בישראל למעלה ממאה חברות טכנולוגיה העוסקות בראייה ממוחשבת, ואחדות מהן כבר זיהו את הפוטנציאל העצום בחיבור עם ענף החקלאות.


בשל העובדה כי קיים מחסור תמידי בכח אדם בכלל, ובמיוחד מיומן ובעל עיניים חכמות שיראו ויאבחנו את הגידולים. אבל גם אם ימצא כוח האדם המתאים, העין האנושית מוגבלת בגלל רגעי עייפות והסחת דעת, תלות בתאורה שבחדר, ועוד לא הזכרנו את עלותה למפעל.


ראייה ממוחשבת למיון תוצרת

בדיקת איכות חזותית ואיתור פגמים היא דוגמה לפעילות שמערכות רובוטיות עם ראייה ממוחשבת יוכלו לבצע טוב יותר מבני אדם. למשל, מכות פנימיות שמקבלים תפוחים ואבוקדו כמעט ולא ניתנות לאבחון על ידי העין האנושית. אבל למערכת הראייה הממוחשבת יכולת לחדור בכמה מילימטרים מתחת לקליפה ולאתר פגיעות כאלה, וכך למיין מתוך התוצרת פירות שלא יעמדו בסטנדרטים אירופאיים. 


בדיוק לצרכים כאלה פיתחה חברת Com-N-Sense את תוכנת Plug-N-Sort שמתממשקת עם מכונת מיון ומותאמת לתוצרת על ידי שילוב צירופים שונים של פרמטרים, כמו צבע, משקל, גודל, איכות, חריגים ועוד. המערכות שלהם פעילות בכ-15 בתי אריזה נכון לעכשיו, ביניהם אריזת אבוקדו, רימונים, תמרים, תפוחים, ועוד נשירים וקליפים. ראוי לציין שהמערכות מיוצרות במלואן בישראל, שזו גם סיבה לגאווה אבל גם יתרון למפעלים החקלאיים, שמקבלים שירות בעברית.מסך Plug-N-Sort מקור: com-N-Sense


בקרת איכות און ליין מכל מקום בעולם

שחקן נוסף בשטח הוא וייב טכנולוגיות, חברת סטארט אפ ישראלית שנכנסה לזירה ב-2011, ובחודש שעבר נבחרה להיות בין חמשת המועמדות הסופיות בתחרות הסטארט-אפ המבטיח בכנס ראייה ממוחשבת IMVC 2014.

מפעל התבלינים בשדה אליהו רכש מווייב טכנולוגיות את מכשיר ה-Qualmaster , אשר מבצע בקרת איכות על דגימות של חומרי הגלם במעבדה.


ה-Qualmaster מבצע בדיקת צבע לדגימה באופן אוטומטי ותוך שניות אחדות בלבד. בעזרת המכשיר חסך המפעל בכוח האדם והגדיל את כמות בדיקות האיכות שלו מ-10 ביום ל-110, עובדה המשפרת את איכות התוצרת. המכשיר הושק השנה, וקיבל הכרה לא רק בקרב מומחי מתחום הראייה הממוחשבת בישראל, אלא גם את תמיכת המדען הראשי.דגימת פטרוזליה. מקור: וייב טכנולוגיות


בנוסף, המכשיר מאפשר לשדה אליהו לקיים בדיקות איכות אונליין לפטרוזיליה שמיוצאת לאוסטרליה וחוסכת בכך משלוח של דגימה בטיסה מישראל כפי שנהגו עד שהוכנסה לשימוש.


מסיכום ההתנסות של המפעל בטכנולוגיה זו עלה כי תפוקת המפעל גדלה פי שלוש, נחסכו שעות הפעלה מיותרות של מכונות עקב כיוונון מכונה אונליין, הוגדלה כמות בדיקות האיכות פי עשר, ומתוך כל אלה נוצר גם חיסכון בפיצוי לקוחות על תוצרת לא איכותית.


"המערכת צפוייה להשתלב בעשרות מפעלים חקלאיים בעולם עד לסוף השנה," מבטיחה ורד ישראלי, מנהלת השיווק של וייב. לדבריה, תחום פעילות חדשני נוסף אשר אליו צפויה החברה להיכנס בשנה הקרובה הוא תחום הבקרה על גידולי הקנאביס הרפואי, שהיא הגדירה כ"תחום בעל פוטנציאל צמיחה אדיר."


במקום עובדים זרים - רובוטים

הפרויקטים במפעלים עושים שימוש בראייה המומחשבת כמערכת נייחת, אבל מה אם מכונות נעות יצוידו במערכת ראייה? לא מן הנמנע שבעתיד רובוטים יפטרלו בחלקות ויתבוננו בקרקע ובגידול עצמו, יקבלו החלטות ויבצעו פעולות כמו ריסוס מקומי, איבוק פרחים, ניכוש עשבים, ואיסוף דגימות. 


למעשה כבר דווח בתקשורת על ניסויים בכיוון עתידני כזה: כתבה שפורסמה לפני שנתיים בפורבס האמריקאי סיפרה על שימוש ברובוט לקטיף תותים ביפן: הרובוטים צוידו במצלמות ומחשב עם יכולת לעבד תמונות של אובייקטים תלת מימדיים, וכך על פי צבע לקבוע מידת הבשלה, לקטוף את התות עם זרוע צבת, ולהניחו בארגז נגרר. הפרויקט הניסיוני נהנה ממימון הממשלה ביפן, חוד החנית של תחום הרובוטיקה, מימון שבלעדיו כנראה לא היה מתממש.
גם בישראל נערך פרויקט ניסיוני בזעיר אנפין ברובוטיקה חקלאית מבוססת ראייה ממוחשבת; שלי הוברמן ואריק לרנר, שני סטודנטים ממכללת אורט הרמלין נתניה, פיתחו רובוט לאיבוק פרחים כפרויקט גמר לתעודת הנדסאי ב-2012, פרויקט שהתממש בזכות תמיכת חברתQuickest Owlהמובילה ומבצעת פיתוח מערכות רובוטיות ניידות לשוק הבטחוני והאזרחי. הרובוט המתנייד בתלם זיהה את הפרחים באמצעות מצלמה וכך ידע היכן לבצע איבוק באמצעות זרוע נעה.


בינתיים, כל עוד הרובוטים שבבעלותכם עוסקים בעיקר בניקיון הרצפות בבית, הראייה הממוחשבת יכולה לשרת חקלאים באמצעות טלפונים חכמים המצוידים במצלמות, ואולי בקרוב גם הגוגל גלאס - המשקפיים של גוגל - שהם למעשה מחשב קטן שמתלבש על העין. 
מומחים לטכנולוגיה חקלאית כבר מעליםספקולציות ביחס לתפקיד העתידי של המשקפיים החכמים עבור חקלאים. טכנולוגיית GPS זמינה, מאגרי נתונים ודוחות יכולים להיות זמינים מיידית בהתייחסות למה שהעין מביטה בו. אם עשב או חרק כלשהו צד את עינו של החקלאי, יכולת הזיהוי שמספק המחשב במשקפיים פותחת בפניו עולמות מידע באופן מיידי כך שהבעיה והפתרון שלה יוכלו גם כן להתקבל מיידית.


המשקפיים יכולים לשמש חקלאים (בעיקר אם הם חובבי גאדג´טים) בניהול תיעוד של טיפול במיכון שלהם, בספירת מלאי והערכת גידולים, ולספק יכולת ראייה טובה יותר בלילה.

מה שמבדיל את המשקפיים מהסמארטפון היא בעיקר היכולת לשחרר את היד מהמכשיר הנייד בזמן נהיגה על טרקטור, הטסת מטוס ריסוס, טיפול בגידול כלשהו בכפפות, או בבעל חיים.


ראייה ממוחשבת היא כלי טכנולוגי עוצמתי אפקטיבי בתחומים שונים, כמו ניווט בתנועה, הדמייה רפואית, ובקרת ייצור. אימוץ הטכנולוגיה על ידי מפעלים חקלאיים היא תהליך טבעי שכבר עושה את צעדיו הראשונים בארץ ובעולם. פיתוחי תוכנה נוספים של ראייה ממוחשבת שיעבדו על פלטפורמות של מערכות נייחות בשטח או מחוברות למיכון נייד, סמארטפונים, ואולי גם גוגל גלאס, עשויים להביא לשימוש יומיומי בעוצמות הראייה הממוחשבת על ידי כל חקלאי בכל סדר גודל כבר בעתיד הקרוב.

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט