איכות הסביבה >

ארץ האש: 25 משרפות זבל לא חוקיות פועלות סמוך לכפר ורדים ומסכנות את תושבי הסביבה

בגליל נמנו 44 אתרים לא חוקיים לשריפת פסולת, 25 מתוכם במרחב הסמוך לכפר ורדים, פקעין ומעלות. העשן שמגיע למאות אלפי בני אדם, עלול לגרום למחלות נשימתיות, סרטן ומחלות ניווניות של המוח

 

דו"ח חדש של עמותת אזרחים למען הסביבה ממפה את אתרי שריפת הזבל בגליל. על פי הדו"ח "ארץ האש" שוכנת במרחב הפסטורלי שבין מעלות לפקיעין ולא בדרום ארגנטינה. בשטח שבין כפר ורדים, חוסן ועין יעקב, מצויים לא פחות מ-17 אתרי שריפת זבל. באזור שבין פקיעין, פקיעין החדשה וכיסרא, פועלות "עוד 8 משרפות זבל. כך, ברדיוס של פחות מ-10 ק"מ פועלות 25 משריפות.


אתרי שריפה נוספים נמצאים מערבית לאזור, בסמוך למושב לימן שליד נהריה ובקרבת מושב עבדון, בשטחים שבין כפר יאסיף לבין ג´דיידה-מכר, ליד מג´ד אל כרום, ירכא וסמוך לג´ת.


ככל שנעים מזרחה מ"ארץ האש", כמות אתרי הזבל הלא חוקיים פוחתת. בכפרים בית ג´ן, ראמה וסאג´ור יש משריפת זבל אחת בכל כפר, בין סחנין לעראבה מצויים עוד שלושה אתרים, אתר נוסף נמצא ליד מושב חסון ועוד אתר בסמוך לפאסוטה.


היעדר אכיפה והגדלת היטל הטמנה, סכום קבוע אותו משלמת הרשות המקומית עבור הטמנה של פסולת שהיא מפנה מתחומה, הפכו את התופעה שכיחה וכדאית. מטבע הדברים, כל אתרי הפסולת הפירטיים נמצאים בשטחים חקלאיים במושבים ובכפרי מיעוטים, אשר סובלים גם כך מתשתיות מוזנחות.


אלא שהנזק הסביבתי והבריאותי לא נשאר בתחומי הכפרים ומתפרס על פני קילומטרים, גורם לזיהום אויר וקרקע ומגדיל את כמות הסובלים ממחלות נשימה שונות בכפרים כמו גם ביישובים השכנים. במקרה קיצון בהם נשרפים חומרים מסוכנים נשימת העשן עלולה לגרום אף לסרטן מסוגים שונים. כאמור, אחת הבעיות הקשות היא העדר הפיקוח על השריפות. לכן, אף גורם אינו יודע אילו חומרים מועלים באש ולפיכך גם אין מידע על הסכנות הבריאותיות הכרוכות בשאיפת העשן.


ליאורה אמיתי מעמותת אזרחים למען הסביבה מסבירה: "לצערנו אין תחנות לניטור אוויר בסמוך לאתרי הפסולת הלא חוקיים. אפשר לומר בוודאות ממחקרים שנעשים בעולם שהחומרים הנפלטים משריפת פסולת הם נוראיים. מדובר בקוקטייל נורא של חומרים הגורמים למחלות נשימתיות, סוגים שונים של סרטן, מחלות של מערכת העצבים המרכזית, מחלות ניווניות, מחלות לב ומחלות הפוגעות בתפקוד המוח".


על פי עמותת אזרחים למען הסביבה: "הילדים הינם אוכלוסיה רגישה במיוחד ובעלת פוטנציאל גבוה יותר להידבקות במחלות זיהומיות, הרעלות אקוטיות.


האתרים מכילים פסולת מוצקה מגוונת ובחלק מהאתרים פסולת מסוכנת כגון אסבסט, פגרי בעלי חיים עליהם מתפתחים מפיצי מחלות שונים, שאריות צבעים ודלקים המוגדרים מסוכנים, וצמיגים המשמשים כמוקדי גידול יתושים. 


השרפות באתרי הפסולת גורמות לא רק לנזקים לסביבה ולבריאות ותורמות להתחממות הגלובלית, אלא גם נזקים כלכליים המתבטאים בירידת ערך הקרקעות, עלויות כיבוי ובזבוז כמויות גדולות של מים. כל זאת, בנוסף לעלויות הכלכליות ארוכות הטווח הנלוות לשיעור התחלואה הגבוה בקרב תושבי הישובים הסמוכים לאתרים".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט