כלים >

מדריך צוק איתן לחקלאים

מס רכוש? פיצויים? מיגוניות? מי יכול לסייע? ואיך מסבירים לעובדים התאילנדים מה קורה? מדריך לשעת חירום

בין אם אתם חקלאים מאזור עוטף עזה שמנוסים כבר במצב הביטחוני, ובין אם רק נכנסתם לתחום הטילים - המדריך שהרכבנו יעזור לכם לתפקד במקרי חירום. מהפניה למס רכוש ועד סיוע נפשי להתמודדות עם השאלות של הילדים. אתם לא לבד;


פיקוד העורף

יש להישמע תמיד להוראות פיקוד העורף לגבי עבודה בשטחים פתוחים!. באתר פיקוד העורף ניתן להתעדכן בכל שעה לגבי ההנחיות לעבודה, לימודים והתגוננות בכל ישוב.


מס רכוש בשטח

במקרה של פגיעה ברכוש או ציוד יש להגיש הודעה למס רכוש על גבי טופס קבוע תוך שבועיים מיום הנזק והתביעה לפיצויים תוגש תוך חודש.


על מנת שהתביעה תתקבל יש להוכיח את הנזק באמצעות ראיות המתייחסות לקשר הסיבתי בין האירוע לנזק וכן להיקפו. צוותים של שמאי מס רכוש נמצאים בשטח וזמינים תוך זמן קצר לאתרים בהם התרחשו פגיעות ישירות. הנציגים גם מעניקים הסברים על תהליך התביעה ומילוי הטפסים הרלוונטיים. ניתן גם לקבל מענה במוקד מס רכוש בדרום: 08-6623300.


מוקדי מס רכוש במחוזות אחרים, פעילים בין 08:00- 18:00


מוקד חיפה 04-8630402

מוקד טבריה 04-6714005/6

מוקד ירושלים 02-6545231/4

מוקד תל-אביב והמרכז 03-7633224


עובדים זרים

חקלאים רבים מדווחים על חרדה בקרב העובדים הזרים, סירוב לצאת לעבודה במרחבים לא מוגנים ועזיבה של מקום העבודה. מארגון קו לעובד מדווחים על מקרים של עובדים זרים הפונים אליהם בחרדה, ומבקשים מהמעסיקים לגלות הבנה לקשיים של העובדים הזרים השוהים במרחק רב מבתיהם ומתמודדים עם סכנה לא מוכרת בשפה זרה.

לנוחיותכם - צירפנו דף הנחיות בתאית שתוכלו להדפיס ולהעביר לעובדים.


פציעה, מוות וחבלה

במקרה של פציעה גופנית, הביטוח הלאומי הוא הגוף האחראי לתשלום פיצויים לנפגעים ולשארים לפי חוק פעולות איבה. גם עובדים זרים שנפגעו הוכרו בעבר על ידי הביטוח הלאומי כנפגעי פעולות איבה.


במקרה מוות, חלילה, ישלם המוסד לביטוח לאומי לשאריו של הנספה סכומים דומים לאלו המשולמים לבני משפחות חללי צה"ל. יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי ואישורים ממשרד הביטחון המכירים בפגיעה כפגיעת איבה וכן מסמכים רפואיים המאמתים את היקף הנזקים.


גם במקרים של תאונות עקיפות כתוצאה ממעידה או חבלה בעקבות ריצה למרחב מוגן ניתן להגיש תביעה לביטוח לאומי במסגרת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. זכויות הביטוח הלאומי להכרה בנפגע, ומתן הזכויות הרלוונטיות, תקפים גם לנפגעי חרדה.


חמ"ל מתנדבים לסיוע לחקלאים

ארגון השומר החדש הקים חמ״ל בקיבוץ ארז שהחל לעבוד בשעות האחרונות בעזרת חניכי תכנית "מאהל ומגדל" של הארגון.

החמ"ל מרכז את המשימות והצרכים מהשטח, מגייס מתנדבים ומחבר אותם לחקלאים. ניתן להעביר פניות לקבלת עזרה וגם פניות ממתנדבים שרוצים להירתם.

במייל: negevshomer@gmail.com או בטלפון: 08-6801314.

ניתן להתעדכן גם בדף הפייסבוק של הארגון


פורטל מידע מעודכן לזמן המבצע

מיזם כל - זכות השיק פורטל "צוק איתן – זכויות במצב חירום" המרכז את כל המידע והזכויות הרלוונטיים לימים אלה.

בין הנושאים בפורטל: מידע על מוקדי חירום, מידע ושאלות ותשובות בנושא יחסי עבודה בשעת חירום, מידע על זכויות בנושא גיוס חירום למילואים, קישורים למידע בתחומי חינוך, קייטנות ופעילויות חינוכיות אחרות, מידע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, מידע ושאלות ותשובות בנושא פגיעות בגוף וברכוש ועוד. הפורטל תורגם גם לערבית ולאמהרית ומתעדכן על בסיס יומי.

פורטל מידע צוק איתן


הפוגה לילדי ולמשפחות מהמושבים בדרום

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור פנה בשבוע שעבר לכלל ראשי ומזכירי המושבים ברחבי התנועה להיערכות מידית של קליטת משפחות מהמושבים בדרום להתארח אצל משפחות ממושבים מרחבי המדינה.

הפעילות כוללת בין היתר: העברת משפחות מהדרום לצפון, קליטת עשרות בני נוער במושבים בצפון, סיוע בפעילות הפגה ועוד.

ניתן לפנות לתנועת המושבים בטלפון: 03-6086309


סיוע נפשי והדרכה בהתמודדות

המצב הביטחוני גורם ללחץ וחרדה, בעיקר בקרב הורים הנאלצים להתמודד עם שאלות קשות מצד הילדים, ארגוני הסיוע בישראל מפעילים מספר רב של מרכזי סיוע אליהם ניתן לפנות בטלפון או באינטרנט, וכמובן גם לקבל סיוע נפשי אישי.


מרכזי חוסן

מרכזי החוסן מציעים טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים לכלל תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה הסובלים מהתקפי חרדה ומסימפטומים שונים של טראומה. בעתות חירום וגם בעתות רגיעה;


שדרות

מרכז החוסן ממוקם במרכז המסחרי "פרץ-סנטר", שדרות.

מנהלת המרכז: הילה גונן-ברזילי hila@gvanim.org.il

טל: 08-6611150/40.


שער הנגב

מרכז החוסן ממוקם בקריית החינוך שער הנגב (מתחם מכללת ספיר) משרת את הקיבוצים; אור-הנר, ארז, ברור-חיל, גבים, דורות, כפר-עזה, מפלסים, נחל-עוז, ניר-עם, רוחמה, ומושב יכיני.

מנהלת המרכז: חנה טל HanaT@sapir.ac.il

טל: 08-6802755.


שדות נגב

מרכז החוסן ממוקם בקריית החינוך שדות-נגב משרת את הקיבוצים: עלומים, סעד, המושבים: כפר-מימון, יושביה, זרועה, גבעולים, בית-הגדי, תקומה, שרשרת, שיבולים, שוקדה, שובה, מלילות, והיישובים קהילתיים תושיה ומעגלים.

מנהלת המרכז: ליאורה אלפרן leora@sdotnegev.org.il

טל: 08-9941091.


חוף אשקלון

מרכז החוסן ממוקם בישוב בת-הדר משרת את הקיבוצים: גברעם, זיקים, יד-מרדכי, כרמיה, ניצנים, והמושבים בית-שקמה, ברכיה, גיאה, הודיה, חלץ, כוכב-מיכאל, מבקיעים, משען, ניר-ישראל, נתיב-העשרה, תלמי-יפה, והיישובים הקהילתיים בת-הדר, ניצן, ניצן ב´, באר גנים.

מנהלת המרכז: כוכי שלמה kohishlomo@gmail.com

טל: 08-6775598.


אשכול

מרכז החוסן ממוקם בישוב עמיעוז משרת את קיבוצים: אורים, בארי, כיסופים, עין השלושה, נירים, ניר-עוז, רעים, מגן, ניר-יצחק, סופה, חולית, כרם-שלום, גבולות, צאלים, והמושבים אוהד, שדה-ניצן, תלמי-אליהו, עמיעוז, מבטחים, ישע, תלמי-יוסף, פריגן, דקל, יתד, שדי-אברהם, יבול, עין-הבשור, בני-נצרים, נווה, והיישובים הקהילתיים אבשלום, צוחר, שלומית.

מנהלת המרכז: מירב בן-נסים וידל meravb@erc.org.il

טל: 08-9965264/5.


בנוסף, ברחבי הארץ מפעיל הביטוח הלאומי מרכזי סיוע לנפגעי חרדה.

סיוע נפשי ניתן למצוא גם בנט"ל - נפגעי טראומה לאומית, המפעילה קו סיוע שמספרו 1-800-363-363 ובער"ן - 1201 מכל טלפון, 24 שעות ביממה. ובאינטרנט - לפניות בצ´אט אישי, פורום קבוצתי או מייל. 

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט