משפט ופלילים >

תושבים בעוטף עזה: הסבל שלנו הוא מחיר שהממשלה מוכנה לשלם

לבר חפץ, מגדל אבוקדו מקיבוץ נירים, נמאס לשלם את מחיר המלחמה בחמאס. יחד עם חברים תושבי האזור ייסד את "התנועה לעתיד הנגב המערבי", שקוראת לראש הממשלה: 'הפסק לנהל את הסכסוך על חשבוננו וחתור לפתרון מדיני'

הסבל שלנו, תושבי עוטף עזה, הוא מחיר שממשלת ישראל מוכנה לשלם. כך אמר לי היום בר חפץ, מנהל מטע האבוקדו בקיבוץ נירים שבמועצה האזורית אשכול, וממייסדי "התנועה לעתיד הנגב המערבי".


חברי התנועה, שרק בשבוע החולף הפכה לארגון עם פרצוף ושם, החלו להיפגש כבר בימים הראשונים של המבצע. אז הם חשבו כי יהיה זה עוד סבב נוסח עמוד ענן, ובסופו תושג הפסקת אש שתחזיק מעמד כמה חודשים וחוזר חלילה.


"פחדנו שתוך חודש כולם ישכחו מאתנו ומעזה, ובעוד שנה שוב יתפלאו שיש עוד סבב אלימות" נזכר חפץ. אלא שבאופן אירוני, נוכח התפוגגות הפסקת האש בפעם המי יודע כמה, נראה כי נפתח להם חלון הזדמנויות, שכן תשומת הלב התקשורתית עדיין בהם.


הם מבקשים להסיט את הדיון הציבורי מפתרונות קצרי טווח, כגון אמצעי מיגון או דרכי לוחמה בחמאס, ולהתמקד בפתרון שיאפשר להם לשוב לשגרת חיים נורמאלית.


"אני רוצה שביבי יבוא ויסביר לנו אחת ולתמיד מה הוא רוצה מאיתנו, מה החזון שלו למקום הזה. למה 5 שנים הוא לא עשה כלום, ואיך הוא מתכנן להסדיר את המצב. ראיתי אותו אתמול (20/8/14) במסיבת העיתונאים והוא לא אמר כלום".בר חפץ:"מפחדים שישכחו מאיתנו אחרי המבצע"


במקום לדבר על הפסקת אש שידברו על הסכם קבע

אנשי התנועה נאבקים במה שהם מכנים מדיניות "ניהול הסכסוך", כלומר סבבים של אלימות והפסקות אש. "בשביל לנהל את הסכסוך הממשלה מוכנה לשלם מחיר שמשמעותו טפטוף קאסמים לעוטף עזה במינון נמוך, ופעם בשנה וחצי סבב מלחמה" מסביר חפץ.


"הממשלה לא מוכנה לשלם את המחיר של כיבוש רצועות עזה שמשמעותו קורבנות רבים ואחריות על תושבי הרצועה. אבל היא גם לא מוכנה לשלם את המחיר של הסדר קבע כולל בגלל שיקולים פוליטיים, אז אנחנו (תושבי עוטף עזה, א.ג) נשארנו תקועים. מאז ההתנתקות אי אפשר לנהל כאן חיים נורמליים, הילדים חיים בממ"דים, אנחנו מפחדים כשהם מחוץ לבית, בתי הילדים נראים כמו כלא, גם כשאין קאסמים בכל יום שומעים כאן ירי. אלה לא חיים שצריך לנהל".הממשלה מובילה לשום מקום, סטיקר שאנשי התנועה חילקו


כיצד לדעתך יושג פתרון לטווח רחוק?

"ברור לי שללא הסכם מדיני, שיכלול גם שיפור דרסטי במצב הכלכלי בעזה לא יהיה פה שקט. אני יודע שהחמאס רוצה להרוג אותנו כרגע, אין לי אשליות, אני רואה את המנהרות ואת מיקומם של פתחי היציאה וזה מפחיד. מצד שני, ברור לי שכל עוד אין להם מה להפסיד כמה שלא נרביץ להם בראש זה לא יעזור. אתה לא יכול להרתיע אנשים שאין להם מה להפסיד, צריך לגרום לכך שיהיה להם הרבה מאוד מה להפסיד".


אומרים שאין עם מי לדבר, בטח לא עם החמאס

"אני לא בא לפתור לממשלת ישראל את הבעיות. לדעתי לגיטימי לדבר עם החמאס, אבו מאזן, טורקיה, קאטר, ממשלת מצרים. שידברו עם מי שהם רוצים, אבל שידברו. שיציבו לנו חזון. ממילא מדברים היום עם החמאס, אנחנו רק מבקשים שבמקום לדבר על הפסקת אש שידברו על הסדר קבע".


יש היום מעט מאוד סובלנות לקולות כשלכם הקוראים להסדר מדיני, אתה לא חושש מכך?

"לי לא יקראו בוגד, קל לי להגיד דברים שאולי לאנשים במרכז קשה. לצערי ככה זה עובד, בהיררכיית הדם במדינת ישראל. מה עוד שהקולות שקוראים לפתרון מדיני נשמעים היום הרבה יותר. חצי ממשלה אומרת את זה, יאיר לפיד אומר שצריך פתרון מדיני, ליבני אומרת את זה. אנחנו לא קול אזוטרי ממחוזות רחוקים".


מאז יום שלישי 19/8 המועד בו עלה דף הפייסבוק של התנועה לאוויר ועד עתה (21/8), נרשמו בו 1350 לייקים. באמצעות טופס ההרשמה לתנועה שהופץ רק במייל בין חברים, נרשמו יותר ממאה איש מ-27 ישובים בעוטף עזה.


חפץ משוכנע כי אלה ניצנים ראשונים של תנועה גדולה שתדאג כי בעיית עוטף עזה והסכסוך עם החמאס לא ישכחו. "ברור לי שכשהסבב הזה יגמר לא יפתרו כלום. אז יתחיל המאבק האמיתי שלנו להשאיר את זה בתודעה, ולגרום לפוליטיקאים בישראל לעשות משהו. אני חושב שקנינו את הזכות שיקשיבו לנו".
קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט