פנאי >

לאכול, לישון ולטייל בערבה

עדיין חם כמעט בכל מקום בארץ. המלצה שלנו: סעו לערבה. לא השתגענו, להיפך - בערבה יש שפע של אטרקציות ופעילויות במיוחד לשעות הערב והלילה

קיץ? בערבה? לא השתגענו להציע לכם לטייל בערבה בספטמבר בשעות היום הקונבנציונליות, אבל מה דעתכם להפוך בין היום ללילה ולצאת למרחבים של הערבה בשעות אחר הצהריים והלילה וממש מוקדם בבוקר? הנה המלצות לבילויים נעימים במזג האוויר המדברי:


איפה לישון?

בישובי הערבה תמצאו שלל אפשרויות ללינה כפרית, קיבוצית ומדברית. בקיצור, תוכלו למצוא מאוהל בחניון לילה ועד צימר מפואר, תלוי בתקציב ובחשק.


הערבה נחלקת לשניים – בצפון מושבים ויישובים קהילתיים ובדרום קיבוצים.

כדי להחליט איפה לישון, כדאי לקחת בחשבון מה רוצים לעשות כדי לא לגמוא מרחקים רבים מדי. בשעות היום תוכלו להשתכשך בבריכה שיש כמעט בכל אתר לינה דרומי.


אם אתם מחפשים לינה מיוחדת תוכלו להגיע לאקו-כיף בקיבוץ לוטן. הקיבוץ חרת על דגלו גישה אקולוגית הרבה לפני שכולם התהדרו בטרנד הירוק. יש בו כמה מבנים עשויים מבוץ, קש וחומרים ממוחזרים. בנוסף נערכות במקום סדנאות רבות לבנייה אלטרנטיבית וליצירה מחומרים ממוחזרים.


ביישוב הצעיר צוקים יש שני אתרי לינה מדבריים, טבעיים ונעימים. ימי מדבר ומדברא מבוססים שניהם על התמזגות עם הסביבה ועל אקולוגיה. הלינה בהם משלבת גם חוויית לינה וגם היכרות מקרוב עם מושגים כמו בנייה אקולוגית, נופש בר-קיימא וכדומה.


חוות האנטילופות היא אחד האתרים המיוחדים ביותר ללינה (בצימרים או במאהל) בשל הקרבה לבעלי החיים, אנטילופות במקרה שלנו ועוד חיות נפלאות. וגם תיבת נוח מקסימה, עם שלל בעלי חיים בתוכה: שפני סלע, עזים, כבשים, ארנבות, שרקנים, סוריקטות ומיני בעלי כנף. מלבד לינה במקום, יש סיורים מודרכים עם הסברים מעניינים. חוויה לכל המשפחה.


איפה לאכול?

מסעדות הן עקב האכילס של התיירות בערבה. אין הרבה מקומות לבחור מתוכם וכדאי להתבסס בעיקר על הארוחות שמגישים במקומות הלינה והחאנים השונים.


אם אתם על הדרך בכביש 90 כדאי מאוד לעצור להתרעננות בבוטקה קטן שכבר הפך למוסד: מלבי צוקים.

בצד המזרחי של כביש 90, מול היישוב צוקים, נמצא חניון מוצל של קק"ל ובמרכזו דוכן מלבי ושתייה קרה וחמה. המלבי הצונן והביתי שמכינה עדי מצוקים ושמוכר בן זוגה רפאל יעניקו לכם אנרגיה להמשך הטיול.


בוטקה קטן ומלבי צונן


בנוסף לפונדקי הדרכים הוותיקים בעין יהב, חצבה, יטבתה, ספיר ועוד, מומלץ לבקר בפונדק נאות סמדר המצוין במוצת שיזפון (סגור בשבת). בפונדק, המשמש כמסעדה וכחנות, מוכרים מהתוצרת האורגנית המצוינת של היישוב: גבינות, יוגורטים, ירקות, ריבות, זיתים, לחמים ועוד.


בצומת קיבוץ יהל נמצא מבנה מעט סוריאליסטי בשם לאן צל תמרים ובו שוכנת מסעדת כפות תמרים (סניף נוסף נמצא באילות). במתחם גם שיפודיה, בית קפה, חנות נוחות, גלידריה ובקיצור - כל מה שצריך כשרעבים בדרך.


ואם אתם מטיילים או לנים בפארק תמנע,מומלץ מאוד לפתוח שולחן בחאן המלך שלמה שליד האגם. במקום מגישים ארוחת טעימות (פלטת ניגובים כפי שמופיע בתפריט) עם שלל סלטים ומאכלים מזרחיים כמו פלאפל, קובה ועוד.ניגובים בחאן המלך שלמה בפארק תמנע. צילום:יוליה פריליק-ניב


מה לעשות?

להרכיב עפיפון ולרוץ איתו במעלה ובמורד הדיונות של חולות סמר (שעליהן ניטש ויכוח סביבתי מזה כמה שנים) הוא תענוג שמתאים לכל גיל. ענבל, מדריכת טיולים תושבתקיבוץ אליפז, מארגנת את פעילות העפיפונים כחלק מחבילת הנופש באליפז, והיא מעין שופע של ידע על החי והצומח בסביבה.


ממזרח לכביש 90, מול היישובים אליפז וסמר, ניצבת אחרונת הדיונות בערבה הדרומית ואפשר לפגוש בין גרגירי החול הרכים בעלי חיים ייחודיים כמו שועלי חולות, ישימונית, פסמון ומיני זוחלים ומכרסמים. "אנחנו לא מוכרים חדר במלון, אנחנו מוכרים חוויית תוכן", מסביר אודי מאליפז.


בנוסף אפשר להצטרף לגדיד תמרים במטעי המג´הול (מאוגוסט עד אוקטובר, תלוי בשנה), אפשר לצאת לסיורים חקלאיים מודרכים בין פרדסי הפומלות הכי דרומיים בעולם ושאר ענפי המשק, בחודשי החורף והאביב יש גם טיולי אופניים משפחתיים וסיורים בגידולי השדה של הקיבוץ. ההשתתפות בפעילויות חינם ללנים במקום, בתשלום למבקרים מבחוץ.


בפארק תמנע, כ-25 ק"מ צפונית לאילת, מארגנים הרבה פעילויות בין ערביים ואחר הצהריים. אחת הפעילויות השוות היא תצפית כוכבים. לדברי המומחים לעניין מהחברה "הדובה הגדולה", זה המקום לפעילות אסטרונומית בעיקר בשל היעדר זיהום אור, לחות ועננים. 


אחת מתחנות החובה בערבה היא שמורת החי בר ביטבתה - הכי ספארי אפריקאי שיש בארץ. השמורה הוקמה כדי לשמש מקלט ואפשרות רבייה לבעלי חיים בסכנת הכחדה.


בערבים נערכים סיורים בחי בר על ההתנהלות של בעלי החיים הפעילים בלילה ועל ההכנות של השאר ללילה בשמורה. המדריכים מסבירים על הראמים, הדישונים, הפראים, הערודים, הטורפים (קרקל, חתול בר, שועל, תן, פנק ושאר טורפים חתוליים שלא כדאי לפגוש שלא מאחורי סוגר ובריח) שבמרכז הטורפים ועל חדר החושך המוקדש למכרסמים ולזוחלים.רוצים שוקו קר בלב מדבר? תוכלו להצטרף לסיורים המודרכים בין ערביים לרפת הענקית של קיבוץ יטבתה. במקום שכולם מקשרים מיד לשוקו תוכלו לסייר בין הפרות הדשנות, לבקר בתינוקיית העגלים, לצפות במפעל המפיק מעדני חלב וכמובן לשתות שוקו. מ-15.7 עד 31.8 מדי שני וחמישי ב-20:30 ייערך סיור וחליבה בתשלום.


לעוד מידע ולפעילויות בערבה: www.arava.co.il


חגיגות התמר: סוף עונת הגדיד

בקיבוצים של הערבה הדרומית מארגנים סוף שבוע שכולו מוקדש לתמרים. סיורים למטעי התמרים, יצירה, ארוחות, העפת עפיפונים, ביקור מודרך בפארק תמנע ועוד

תמרים משויכים מיד לאזור ים המלח ועמק הירדן, אולם גם בערבה יש תמרים ובשפע. ולא רק שיש תמרים טעימים מזנים שונים, אפשר להצטרף לגדיד ולסיורים חקלאיים מודרכים כדי להכיר מקרוב את אחד משבעת המינים שבהם התברכה הארץ.בסוף השבוע האחרון באוקטובר (30.10 עד 1.11), אחרי חגי תשרי, ייערכו פעילויות לכל המשפחה במסגרת פסטיבל התמר בערבה. לאחר שסיימו החקלאים לגדוד את צמרות הדקלים שהתפקעו מאשכולות תמרים, הכינו בקיבוצי הערבה הדרומית סוף שבוע מתוק ובו סיורים מודרכים במטעי התמרים, היכרות עם חקלאי הערבה, טיולי שקיעה, פעילויות יצירה מחומרי עץ התמר, טיפוס על חבלים והפרחת עפיפונים על הדיונות הדרומיות ביותר בארץ מול נופי המדבר והרי אדום.


לאורחי הפסטיבל מחכות ארוחות ניגובים מדבריות בינות עצי התמר, ביקור מודרך בפארק תמנע, קטיף פומלות מהפרדס הדרומי ביותר בישראל, פעילויות אומגה ופארק חבלים וסדנת אפיית עוגיות בתנורי שמש.


סוף השבוע החוויתי יחל ביום חמישי בשעות אחר הצהריים, בקבלת פנים לאורחים בקיבוץ אליפז עם כיבוד קל ושי, סיור שקיעה במטעי התמרים והפרחת עפיפונים בדיונה האחרונה בערבה - דיונת סמר. עם רדת החשיכה יידלקו לפידים שיכוונו את המשפחות בין עצי התמר במטע של קיבוץ אליפז לארוחת ניגובים מדברית שופעת בכל טוב.


היום השני יחל בסיורים חקלאיים בקיבוצים המארחים וימשיך לפארק תמנע. בפארק ייערך סיור מודרך שהוא בעצם מעין מסע בזמן למצרים העתיקה וממלכת הנחושת ששכנה במקום בימי קדם. בערב ייפגשו כולם לארוחת שישי משותפת במסעדת "כפות תמרים" שבקיבוץ אילות.


בבוקר יום שבת, אחרי ארוחת הבוקר בקיבוץ, יישמעו תופים והקרנבל יתחיל בזולה המרכזית עם מוזיקה ומשחקים לכל המשפחה - סדנאות יצירה בעץ דקל, פארק חבלים בין התמרים, אומגה, קיר טיפוס ועוד. האורחים יוזמנו להצטרף לטיול מודרך וטעימות בפרדס הפומלות, לאפות עוגיות ב"תנור שמש" ולרקוד ביחד בהרקדה המונית מלאת שמחה.


בתי ההארחה בקיבוצים אילות, אליפז, לוטן ויהל מציעים חבילת אירוח מלאה לפסטיבל, הכוללת את כל הפעילויות;

לפרטים והזמנות: 1-800-225007 באתר  או בפייסבוק .


קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט