איכות הסביבה >

עבודה מסריחה

האם תסכימו להריח יום שלם חומרי הדברה, שפכים או גזם רקוב? זו בדיוק המשימה של כמה עובדים בחברה לשירותי איכות סביבה

בתחילת השנה (2014) הגיעו כמה עובדים חדשים למשרדי החברה לאיכות הסביבה בבאר שבע וקיבלו את משימתם הראשונה – רחרוח דגימות של מפגעים סביבתיים כגון שפכים וחומרי הדברה.


לא מדובר במשימה חד פעמית, אלא מטלה יומיומית במסגרת עבודתם במעבדת הריח החדשה, והראשונה בישראל שתקבל את אישור הרשות להסמכת מעבדות ופועלת על פי תו תקן אירופאי.


בצוות המריחים סטודנטים מהאוניברסיטה הסמוכה, שעוברים הכשרה מיוחדת ומקבלים שכר נאה של 50 ש"ח לשעה.


מטרתה המרכזית של המעבדה היא לבדוק האם מטרדי ריח נמצאים בטווח המותר על ידי המשרד להגנת הסביבה. היא הוקמה על ידי החברה לשירותי איכות סביבה, שהשקיעה בהקמתה מיליוני שקלים, והיא מכילה ציוד מתקדם ומשוכלל.


כבר כיום מתבצעות בה בדיקות אנליזה למפגעי ריח הנובעים ממקורות שונים, כמו מתקני טיהור שפכים ומפעלי תעשייה, אתרי הטמנה וכדומה.מודדי הריח בפעולה. תצלומים: נטלי קדוש


איך מודדים ריח?

חוש הריח, כמו חוש הטעם, מבוסס על זיהוי במוח של סיגנלים המועברים דרך קולטנים שנמצאים במערות האף. לכלבים יש כ-10 מיליון קולטני ריח באפם, ולבני האדם רק כרבע מהכמות, בשל תהליכים אבולוציוניים שהחלישו את היכולת הזו.


עדיין, בני האדם יכולים לזהות עשרות אלפי ריחות שונים, ובמובן מסוים חוש הריח שומר על חיי אדם, למשל במקרים של סכנת חנק משריפה.


במאה ה-19 עם צמיחת מפעלים תעשייתיים בקרבת הערים, התפתחה ההבנה שיש לבדוק ריחות שהם מפיצים ולזהות השפעה מזיקה על האויר שאנו נושמים.


היכולת למדוד באופן מדעי השתכללה באמצעות הטכנולוגיה המיושמת באולפקטומטר (חוש הריח באנגלית = Olfaction). זהו מכשיר המבוסס על חוש הריח המפותח של האדם ואינו אוטונומי.


תהליך הבדיקה מתחיל באיסוף דגימות אוויר ממקומות בהם יש חשד כי מפגעים כגון הפרשות בעלי חיים, חומרי הדברה, שפכים, או גזם גרמו לריח מטריד. האוויר שנאסף נמהל באוויר נטול ריח בכמה רמות של יחס מוגדר ונבדק על ידי חברי הצוות.


בכל עמדת בודק יש 3 יציאות: אחת של האוויר שנדגם ושתיים של אויר נקי. תוך פרק זמן של כ-15 שניות הבודק מתבקש להריח את האויר היוצא משלוש היציאות.


המריחים נותנים תשובה על גילוי ריח על ידי לחיצה על הכפתור המציין את היציאה ממנה הורגש ריח. המחשב מעבד את תשובות המריחים, לצורך קביעת ריכוז הריח בדגימה הנבדקת. 


המדידה היא על פי יחידות בשם Ou/m3 (יחידות ריח לנפח אויר) - ככל שהמספר גבוה יותר, כך המטרד חזק יותר.
בעזרת המעבדה תוכלו להדוף תלונות על הריחות שאתם מדיפים

אחד המפגעים הסביבתיים שאופייניים לחקלאות ולגידול בעלי חיים הוא מפגעי ריח. בשנים האחרונות, עם עליית המודעות לנושא, ועם הגידול בכמויות השפכים - הנושא הזה עולה וצף, ומתקנים שעבדו במשך עשרות שנים מוצאים עצמם פתאום מותקפים.


בשיחה עם מנכ"ל החברה ד"ר גלעד גולוב, בעל דוקטורט בכימיה, למדנו כי הבדיקה יכולה לשרת את אותם חקלאים ובעלי מפעלים בפתרון המפגע, ובמידת הצורך גם בהוכחת חפותם.


"לעתים אתרים שקשורים לחקלאות, כמו אתרי קומפוסטציה, או בתי גידול לבעלי חיים עלולים ליצור מפגעי ריח. כאשר יש ויכוח על עוצמת וכמות הריח, המעבדה יכולה לכמת עוצמות הריח. אנחנו יכולים לייעץ למפעלים האלה בתחומי הריח וגם בנושאי פתרונות לבעיות שיוצרות את הריח, כדי לאפשר המשך פעילות שוטף שלהם".


האם אפשר להיעזר במעבדה ככלי להתמודדות עם תלונות על מפגעי ריח ולהימנע מקנסות?

"בהחלט כן. במידה ויש מפגעי ריח, צריך לאתר אותם ולאמוד את כמותם, וזה בדיוק מה שהמעבדה יודעת לעשות. לאחר מכן, צריך להחליט האם המפגע באמת נובע מהאתר, אם צריך לטפל בו, ומאיפה בדיוק הריח נובע. לא תמיד זה ברור. לפעמים מתפתחים ויכוחים גדולים בשאלה "מי כאן המסריח". כאשר מפעל משוכנע שהריח לא נובע ממנו, והוא מואשם ללא עוול בכפו - אנחנו יכולים לעזור לו להוכיח את זה".


תוך כמה זמן יגיעו לקחת דגימה?

"תוך יום-יומיים, בתיאום עם המזמין, יגיעו לבצע דיגום. האנליזה לוקחת עוד יום-יומיים, ואז אנחנו שולחים לו דו"ח תוצאות מאושר של המעבדה שלנו. בסך הכל התהליך נמשך פחות משבוע. המזמין מקבל דוח מסודר שאפשר להמשיך עמו לערכאות משפטיות".


האם המשרד להגנת הסביבה יקבל את התוצאות ללא עוררין?

"אנחנו חברה ממשלתית בבעלות מדינת ישראל, כאשר המשרד הממונה עלינו הוא המשרד להגנת הסביבה. המעבדה הוקמה בעידוד ובתמיכה של המשרד להגנת הסביבה והוסמכה על ידו, ולכן כמובן שגם התוצאות שלה מקובלות על המשרד".


ובכן, אם המעבדה מספקת כלי אובייקטיבי להערכת שיעור הסירחון ותוכל לפתור מחלוקות בעניין, נאלץ לשנות את הפתגם שהרי מעתה על ריח לא נתווכח.

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט