מגזין >

אפקט אבולה: קריסת החקלאות באפריקה

ארגון המזון העולמי מזהיר: "האבולה הורסת את החקלאות באפריקה". גם אם ימצא חיסון ואמצעי הזהירות ימנעו את התפשטות המגיפה, היא עלולה לגרום למשבר כלכלי ומחסור במזון ביבשת השחורה, ולא רק בה

נגיף האבולה ישפיע על כולנו, מזהירים מומחים בינלאומיים לכלכלה וחקלאות. מערב אפריקה, יצואנית יבולים חשובים הנסחרים בבורסות העולם ובתוכם פולי הקקאו לתעשיית השוקולד, עומדת בפני משבר. ולא רק השוקולד בסכנה, חייהם של מיליונים עלולים להשתנות אם התחזיות שהושמעו בשבועות שחלפו אכן יתגשמו.


האזור המדובר מכסה שטח של 6,140,000 קמ"ר, כחמישית מיבשת אפריקה, ומשתרע על פני 16 מדינות. חיים בו כ-290 מיליון איש, כאשר כ-60 אחוזים מהאוכלוסייה עוסקים בחקלאות, התורמת 35% מהתל"ג של מדינות אלו.


כבר עכשיו רואים ירידה ביצור של יבולים מרכזיים כגון תירס ואורז. העוצר המוטל באזורים מסוימים על תנועת אזרחים, מתוך כוונה לעצור את התפשטות המחלה, גורם למחסור קשה בידיים עובדות בכפרים. אם לא די בכך, המדינות במערב אפריקה מנסות לכפות על התושבים שלא לצרוך בשר ציד או בשר קופים, מרכיב תזונתי חשוב, כדי להילחם במגפה, לאחר שמחקרים מסוימים טענו לקשר בין מגע עם קופים או עטלפים להתפרצות המגפה.


ארגון המזון והחקלאות של האו"ם כבר הוציא התראה לגבי המצב התזונתי בשלושת המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר במגיפה: סיירה ליאון, גינאה וליבריה.


בראיון ל"אופק ישראל" אמר ווינסט מרטין, ראש יחידת המזון והחקלאות של האו"ם בדקאר האחראית על מערב אפריקה, "ראינו קשיים במדינות האלו גם לפני פרוץ מגיפת האבולה. במצב הנוכחי אנחנו רואים עליות מחירים חדות שמותירות מיליונים ללא יכולת לרכוש מזון מספיק".


הסגר בגבולות וההגבלות על הסחר הימי בגין המגפה יוצרים גם הם מחסור קשה בשלושת המדינות ולא רק בהן. המחירים של דגנים מיובאים, המרכיבים חלק ניכר מצריכת הדגנים במערב אפריקה עלו באופן משמעותי. גם יבולי הגומי ושמן הדקלים נפגעו: דוח הבנק העולמי מאוקטובר חשף כי בגינאה נרשמה ירידה של 75% בתפוקת שמן דקלים, מקור הכנסה חשוב במדינה.


דעות קדומות ופחד מהידבקות הם היבט נוסף שצמצם את הסחר באפריקה. על המאמצים להתמודד עם הבעיה אומר מרטין "אבולה לא עוברת בסחורות, צריך לבער את הסטיגמה הזאת. אנחנו עובדים על מחקר הבודק את הסיכונים הגלומים ביצוא סחורות ממדינות נגועות, אני מקווה שברגע שנשלים את המחקר נוכל לעודד את היצוא ואולי לשקם את החקלאות כאן".שלט במעדנייה בפריז על סכנות האבולה. צילום: wikimedia


צפויה עלייה דרמטית במחיר הקפה והשוקולד

לא ניתן לדבר על החקלאות באפריקה בלי להזכיר את הקפה והשוקולד. סיירה ליאון, בה מתו כבר קרוב לאלף איש מאבולה, היא אחת מיצרני הקקאו והקפה הגדולים באזור. 90 אחוזים מהיצוא החקלאי של המדינה נשען על שני גידולים אלו בלבד. ג´וזף ססאי, שר החקלאות של סיירה ליאון, סיפר על כפרים שלמים שנעלמו: "ארבעים אחוזים מהחקלאים נטשו את אדמתם, אזורי הגידול של הקפה והקקאו ספגו את המכה הקשה ביותר של האבולה, אנחנו חייבים להבין את החומרה של הדברים, החקלאות היא הבסיס של הכלכלה שלנו, אם היא תדרדר, כל הכלכלה שלנו תדרדר בעקבותיה".


גם בגאנה ובחוף השנהב, המדינות השכנות לסיירה ליאון, שותפים לגידול ולסחר בקקאו. חוף השנהב מייצרת בעצמה כ-43 אחוזים מכלל פולי הקקאו הנצרכים בעולם, יחד עם גאנה הן עוברות את 60 האחוזים מכלל היצור העולמי. כאן הפחד גואה, סוחרי הקקאו פוחדים. אמנם הנגיף עדיין לא התגלה בחוף השנהב או בגאנה, אבל גובר החשש שהוא יחצה את הגבול המשותף של חוף השנהב עם ליבריה וגינאה, ומחיר הקקאו עולה. מנכ"לי חברות שוקולד גדולות כבר הזהירו מעליה של עשרות אם לא מאות אחוזים במחירי חומרי הגלם בחודשים הקרובים.


"אנחנו מפחדים, וגם הם מפחדים" אומר טסאי, סוחר קקאו מחוף השנהב, "בכל מקום שיש בו מסחר ויצוא יש גם כר פורה להעברת נגיפים, ויש גם פחד בצד השני, אצל הסוחרים הזרים והיבואנים למרות שכולם אומרים שהנגיף עובר רק במגע ישיר עם חולה, הם פוחדים. אם יגלו אצלנו את נגיף האבולה ויטילו סגר על היצוא הימי, אנחנו נהיה בבעיה קשה מאד. זו מדינה של קקאו, אנחנו נמות ברעב ואצלכם המחיר של השוקולד יעלה ולא תוכלו לקנות, כי אנחנו מייצרים כמעט חצי מהקקאו של העולם. מה שעצוב הוא שרק ככה אולי יבינו בעולם שלכם את המגיפה- דרך עליית מחירים או מחסור".שדה חקלאי הופך לבית קברות מאולתר בסיירה ליאון. צילום: Anna Jeffery/ IRIN


המשקיעים בורחים

תסמין נוסף של החשש העולמי מהנגיף הוא נסיגת המשקיעים הסולידיים מהמדינות הנפגעות. שרת החקלאות הליברית, פלורנס צ´נאוות´ סיפרה שמשקיעים זרים כבר עצרו השקעות בסך שבעה מיליארד דולר שיועדו לפיתוח חקלאי בליבריה. צ´נאוות´ ניסתה לשדר אופטימיות במהלך ועידת קרן פרס המזון העולמי ואמרה כי שרי החקלאות במדינות אלו יטמיעו תכניות התאוששות. יצוא הגומי, אחד היבולים העיקריים בליבריה, כמעט ופסק בחודשים האחרונים וגם הקמת מפעל חדש לייצור שמן דקלים שעמדה על הפרק הופסקה.


חלק מהמדינות שנפגעו מהנגיף החלו בשנים האחרונות תהליך צמיחה שאפשר להן לצוף מעל קו העוני העולמי. עכשיו נעצר הכל. המגיפה עלולה להקיף כ-1.4 מיליוני חולים בליבריה וסיירה ליאון לבדן תוך 3 חודשים, לעומת 5,000 חולים בלבד כיום. את ההערכה הקשה הזו פרסם בשבוע האחרון המרכז למניעת מחלות בארה"ב. מולם ניצב מזכ"ל הצלב האדום אל-חאג´ אס-סי, שאמר במסיבת עיתונאים ביום רביעי האחרון, כי הוא בטוח שניתן לבלום את מגפת האבולה בתוך 4-6 חודשים: "בידוד טוב של החולים, טיפול נכון בהם וקבורה ראויה של האזרחים שמתו מהמחלה יכולים להביא לכך", אמר אל-חאג´.


אל-חאג´ אופטימי? אולי אופטימי מדי, דו"ח הבנק העולמי שהתפרסם בתחילת אוקטובר, אומד את הנזקים הצפויים של מגפת האבולה בכ-32 מיליארדי דולרים עד לסוף שנת 2015, זאת מתוך הנחה שנגיף האבולה אכן יתפשט ויעבור מליבריה, סיירה-ליאון וגינאה, למדינות השכנות, ובהן חוף השנהב, ניגריה וסנגל. הבנק העולמי אינו מתייחס רק למספרים העצומים של האזרחים שנדבקו וידבקו במחלה, אלא דווקא ל"נזק המשני" - הרס כלכלי העשוי להמיט חורבן פיננסי על המדינות במערב אפריקה, משבר שייתכן ולא תוכלנה להיחלץ ממנו לבדן.

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט