מקצועי >

הישג לחקלאים: התיקון לחוק מועצת הצמחים יטורפד

בדיון לקראת קריאה שנייה ושלישית על התיקון לחוק מועצת הצמחים התברר כי אבישי ברוורמן, יו"ר ועדת הכלכלה, לא ייתן ידו למהלך. אנשי מאבק החקלאים קראו לסגור את המועצה

"בישיבה הבאה אני רוצה את שר החקלאות, יאיר שמיר, כאן", הניף יו"ר ועדת הכלכלה, אבישי ברוורמן, את ידו באוויר והצביע על השולחן הסגלגל, שסביבו התאספו חקלאים, לוביסטים, עסקנים ופקידים פרלמנטרים, כדי לדון באופן בו גובה מועצת הצמחים את היטליה.


הסיבה להתאספות הייתה הכנה לקראת קריאה שנייה ושלישית של תיקון ´חוק מועצת הצמחים´ במליאת הכנסת. תיקון אותו יזם השר הנעדר.


אורי צוק בר, סמנכ"ל משרד החקלאות, שטען כי התיקון לחוק טכני בלבד, נקטע בחדות על ידי ברוורמן. יו"ר הוועדה סתר את דבריו וגרס כי החוק מהותי שכן הוא מבטל את הצורך באישור וועדת הכספים של הכנסת לשינויים בגובה ההיטלים.


ברוורמן הבהיר כי לא ייתן ידו למהלך. מאוחר יותר פורסם בדה מארקר כי נילי אבן-חן, מנהלת מחלקת הכלכלה מהתנועה לאיכות השלטון, תדרכה את ברוורמן באשר לסכנה בסעיף המאפשר למועצה לשנות את גובה ההיטלים בלי פיקוח פרלמנטרי.


אנשי "מאבק החקלאים" בני קוטין ודוגי ישראל הגיעו לדיון מחוזקים בברק אומגה, ממציתי מחאת הפלפלים. "אני וחבריי לא מוכנים להיות אריסים של שום גוף", אמר דוגי לוועדה.


לטענתו הוא מייצג כ-3,600 חקלאים מתוך כ-6,000, ובבחירות למועצה השתתפו רק 3% מהמגדלים, שגם קיבלו תפקידים במועצה. "בשנה שעברה היה תקציב המועצה 97 מיליון שקלים, ואין פה כספי ציבור, 90 אחוזים מהתקציב הזה מגיע מהמגדלים. המדינה משתתפת רק בעלות הריסוסים, וגם אז – רק בפרדסים. במשך 30 שנים לא ריססו אצלי פעם אחת". הוא הוסיף כי החוק מקנה לשר החקלאות, באישור ועדת הכלכלה, סמכות לסגור את המועצה אם הגיע למסקנה שהיא לא ממלאת את יעודה – "וזה המצב", אמר.


 לעומת זאת, יו"ר ענף הפירות במועצה, רני בר נס, אמר כי 80% מהמגדלים משלמים למועצה ושותפים בה. לדבריו, המועצה עושה רק מה שהמגדל הקטן לא יכול לעשות. הוא הוסיף כי כל המחלוקת היא על כסף, וכי יש חקלאים שפשוט לא רוצים לשלם אבל כן רוצים ליהנות משירותי המועצה. "הם רוצים ללכת ליד העגלה", תיאר זאת ברנס.


800 דונם של מטעים הוא מעבד, העיד בר נס בועדה. "רק הכסף מעניין את המתנגדים שלא רוצים לשלם היטלים, וליד זה הם פיתחו אידיאולוגיות גדולות. אם תסגר המועצה – מי יטפל במו"פ ובביטוח הנזקים? התמיכה של משרד החקלאות פוחתת בכל שנה.


בעקבות דיון בשאלת נחיצות תקציב המחקר ופיתוח של המועצה אמרה ענת, חקלאית מאבני איתן: "הדיון על המחקר והפיתוח נראה לי מנותק מהמציאות. רופא, למשל, לא מממן מחקרים רפואיים, מורה לא מממן מחקר חינוכי, וגם אני לא צריכה לממן מחקר חקלאי".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט