חברתי >

הכירו את משק שוש ואבי באומל כרם מהר"ל

300 דונמים, מטעי נשירים, גידולי שדה, נוף עוצר נשימה, וטרקטור בן 45. הכירו את משק באומל

60 שנה שמשק באומל בחוף הכרמל מאכיל אותנו פירות וירקות טריים. ההורים שייסדו אותו ב-1954 הורישו אותו 20 שנה אחר כך לבן הזקונים שלהם אבי ורעייתו שוש. יחד עם המשק המשגשג הם הורישו גם טרקטור פיאט 450 מודל 69 עם מזלג קדמי, שבזכות ידיו הטובות של אבי עובד גם היום ללא הפוגה.מי

משק שוש ואבי באומל.


איפה

כרם מהר"ל.


יורשים?

למשפחת באומל 3 בנות ובן, כולם גרים בערים במרכז הארץ, נשואים ועובדים בתעשיית ההיי-טק.


מה

נשירים-אפרסק, נקטרינות, תפחי עץ, מטעי רימון, לימון ליים, וגידולי שדה. הבאומלים גאים במיוחד בארטישוק, שהם ממגדליו הראשונים בארץ משנת 1969. "הבאנו ארטישוק מחבל תענך, משום שאזור הכרמל מתאים מאוד לגידולו. במרוצת השנים התמקצענו מאוד וכיום אנו מספקים תוצרת משובחת" הם אומרים.


כמה

300 דונם, 800 טון פירות וירקות כולם משווקים בארץ.


מתי ואיך הגעתם למשק?

"ירשנו את המשק מהוריו של אבי. אימו, בת קיבוץ אושה ליד קרית אתא, סייעה בהתנדבות לעצורים במחנה המעצר בעתלית שהקימו הבריטים לעולים בלתי חוקיים. ב-1938 נתפסה אוניית המעפילים בה היה אביו בדרכו מרומניה, הוא נשלח לעתלית ושם פגש את אשתו לעתיד ואימו של אבי. בשנה בה אבי נולד 1954 קיבלו הוריו משק בכרם מהר"ל".


אבי, כמה זמן אתה חקלאי?

"כבר כילד עזרתי להוריי, ועם השחרור מהצבא הצטרפתי באופן סדיר לעבודת המשק".


מדוע בחרת להמשיך את המשק של הוריך?

"עם שחרורי מהצבא ב-1967 הוצא לי להקים משק בפתחת רפיח, אך התברר לי כי ההורים שקעו בחובות, 2 אחיי הגדולים לא עבדו במשק והיה לי ברור כי עליי להישאר ולעזור בייצוב המצב".


ואם לא הייתה חקלאי?

"הייתי בעל מוסך. אני מאוד אוהב עבודה טכנית בכלל ומכוניות בפרט"

שוש: "תחזוקת הטרקטורים ועניינים טכניים אחרים נעשים ברובם על ידי אבי. לא רק מכונאות גם הצנרת למשל. ממש לאחרונה הוא תיקן משאבת מים מקולקלת".


במה גאוותכם?

"אנחנו מקפידים לגדל תוצרת באיכות מאוד גבוהה, משום שלמדנו שיש תמורה להשקעה. למשל, האפרסקים והנקטרינות מגיעים אצלנו למימדים וצבעים שנדיר למצוא. יש לנו נקטרינות גודל 8.

היינו הראשונים בארץ שכיסו מטע נשירים ברשת. עשינו זאת כדי למנוע פגיעות ברד. אם הזמן ראינו שאנו מקבלים פירות באיכות שונה לגמרי, פשוט משום שהכסוי יוצר מיקרו אקלים שונה".מה יהיה עם המשק בעוד 5 שנים?

"אנחנו מקווים שמצבו לא ישתנה, הוא יהיה רק קצת יותר גדול".


מי ימשיך את המשק אחריכם?

אבי: "יש לי תקווה שבני יחזור למשק. אבל קשה להתחרות במשכורות שמציעות להם חברות היי-טק. משום שזה מפעל חיים, אנו מרגישים צביטה בלב שהילדים עזבו. החיים דינמיים, מי יודע אולי יבוא נכד. בכל מקרה אני לא מתכוון לעזוב עד יומי האחרון".

קבוצת סיון - מיתוג | מיתוג באינטרנט